Oszczędności na weselu. Gdzie ich szukać?

Przez Aleksandra Kwiecień

Najpierw warto wyjaśnić sobie jedną rzecz. Wesele to najpewniej jedna z najdroższych imprez jakie będziecie organizować o ile nie najdroższa, dlatego warto dużo wcześniej pomyśleć o jego finansowaniu. 

Warto, żebyście w tym momencie przypomnieli sobie artykuł o budżecie weselnym- znajduje się on TUTAJ.

Podałam Wam tam przykład kalkulacji kosztów wesela na 80 osób. Ta kalkulacja jest absolutnie uśredniona lub nawet bardziej zaniżona niż uśredniona. Dlaczego? Bo w przypadku wesel „sky is the limit” to chyba najbardziej trafne określenie. Oczywiście są pary, których budżet jest nieograniczony i niewątpliwie naciągają go jak gumę. Jednak zdecydowana większość z Was musi trzymać się określonego wcześniej budżetu i nie ma możliwości na jego powiększenie. 

Czy jest możliwość zorganizowania taniego wesela? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo dla każdego tani oznacza coś innego. Ponadto tanie nie zawsze oznacza dobre a ja chciałabym, żeby promowane były tu rozwiązania ładne, estetyczne i wysokiej jakości. Co też wcale nie oznacza, że rozwiązania te muszą być z najwyższej półki cenowej. 

Gdzie więc szukać oszczędności na weselu?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie najpierw zróbcie listę priorytetów weselnych. Jak to zrobić znajdziecie w tekście o planowaniu wesela TUTAJ. To jest o tyle ważne w przypadku szukania oszczędności weselnych, bo musicie wiedzieć co jest dla Was najważniejsze i z czego zwyczajnie nie chcecie zrezygnować. 

Jeżeli Twoim marzeniem są buty od projektanta, to nie jest moim celem żebyś z tego marzenia zrezygnowała w imię oszczędności.  Uważam, że wesele powinno być wyjątkowe tak jak wyjątkowi jesteście Wy. Wesele to realizacja Waszych marzeń- nikogo innego. Jeżeli marzysz o butach za 3 tysiące kup je, jestem przekonana, że będziesz zadowolona zrezygnuj natomiast z innej atrakcji, która nie ma dla Ciebie takiego dużego znaczenia.

Po to są priorytety weselne, żebyście wiedzieli, że są rzeczy, z danych rzeczy nie chcecie rezygnować bo są dla Was ważne. Są natomiast rzeczy, które mają dla Was mniejsze znaczenie i odpuszczenie ich nie będzie większym problemem.

Gdzie szukać oszczędności?

  1. Liczba osób- powszechnie wiadome jest, że im więcej osób tym droższe wesele. Zastanówcie się więc czy wszyscy z Waszej wstępnej listy gości to osoby, bez których nie wyobrażacie sobie dnia ślubu. Zastanówcie jakie macie relacje z poszczególnymi osobami, kiedy ostatnio mieliście ze sobą kontakt i czy rzeczywiście są dla Was tak ważni.

2. Poprawiny- jeżeli macie ograniczony budżet, a poprawiny nie są wysoko na Waszej liście priorytetów, przemyślcie kwestię rezygnacji z ich organizacji. Wiem, że są regiony w Polsce, gdzie poprawiny to praktycznie nieodłączna rzecz wesela, ale w wielu miejscach młodzi z nich już bez problemu rezygnują.

3. Noclegi dla gości- jeżeli organizujecie wesele w większym mieście możecie poszukać hoteli/hosteli/apartamentów w różnych przedziałach cenowych. Przy rezerwacji większej grupy zawsze warto dopytać o dodatkowy rabat. Jeżeli wesele jest niedaleko Waszego i większości osób miejsca zamieszkania może warto przemyśleć kwestię organizacji transportu zamiast noclegów

4. DJ zamiast zespołu. Jeżeli Waszym marzeniem nie jest muzyka na żywo, polecam Wam skorzystanie z usług DJ, który jest zwykle o połowę tańszy niż zespół.

5. Bufet z alkoholami zamiast barmana . Barman to jedna z najczęstszych atrakcji na weselu. Jeżeli macie ograniczone środki warto zakupić kilka różnych alkoholi, aby goście mogli sami stworzyć własne kompozycje. 

6. Dekoracje- często sale oferują dekoracje kwiatowe na stołach gości w cenie menu, jeżeli nie do końca one Wam odpowiadają albo uważacie, że są za małe a Wasz budżet nie pozwala na wielkie kompozycje od florystki, przemyślcie kwestie wypożyczenia dodatków, które razem z zawartymi w ofercie kwiatami „zrobią” Wam wystrój. To mogą być np. Obrusy w określonym kolorze, serwetki materiałowe w kolorze, podtalerze. Jeżeli sala nie oferuje Wam dekoracji kwiatowych i decydujecie się na usługi florystki przemyślcie kwestię dużej ilości zieleni w kompozycjach. Ja jestem też fanką hortensji, są piękne duże i  świetnie komponują się na weselach. Jeżeli chodzi o kompozycje na stoły przemyślcie styl boho lub rustykalny takie bukiety z pewnością będą zdecydowanie tańsze niż kompozycje w stylu glamour. 

7. Własne auto ślubu- dzięki temu możecie zaoszczędzić około 1000 zł

8. Brak prezencików dla gości. Prezenty dla gości to miły akcent, ale jeżeli Wasz budżet jest mocno ograniczony możecie zrezygnować z prezentów albo postawić na bardzo symboliczny akcent jak np. Personalizowane cukierki. 

9. Poligrafia- winietki możecie zrobić sami. Jeżeli planujecie wesele w stylu boho mogą to być np. liście z napisanym imieniem gościa jeżeli to inny styl, możecie kupić czyste winietki i je sami wypisać to z pewnością jest tańsza opcja niż personalizowane winietki. Podobnie z planem stołów. Możecie sami wykonać taki plan, jak rownież menu na stoły. Oczywiście dobrze żebyście mieli w sobie coś z duszy artysty 🙂

10. Stylizacja Panny Młodej- suknia w salonie może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Przemyśl opcję wypożyczenia.

11. Skrócony czas trwania wesela. Wesele wcale nie musi trwać do 4.00 czy 5.00 nad ranem. Jeżeli trudno Wam organicznych listę gości może powinniście ograniczyć czas trwania przyjęcia, wówczas z pewnością cena menu będzie korzystniejsza.

12. Wesele w tygodniu. Wesela organizowane w inne dni tygodnia niż piątek czy sobota z pewnością będą miały preferencyjną stawkę zarówno za sale jak i poszczególnych podwykonawców. 

13. Zrezygnujcie z drogich atrakcji, to Wy bądźcie największą atrakcją na swoim weselu. 

Rada 

Najważeniejszą kwestią w przypadku bardzo ograniczonego budżetu jest skrupulatne zapisywanie wydatków, tego co jeszcze macie do wydania  

Rada 2

Nie bójcie się negocjować. Jak Wy nie spróbujecie wynegocjować tańszej kwoty nikt Wam jej nie da.

źródło zdjęć pinterest i zasoby własne.

You may also like