TEMAT TYGODNIA: ILE ZARABIA KONSULTANT ŚLUBNY

Przez Aleksandra Kwiecień

No właśnie ile zarabia konsultant ślubny? Na podobny temat pisałam ponad 2 lata temu, jeżeli jesteście ciekawe jak sytuacja wówczas wyglądała zapraszam Was TUTAJ

Jak mam być szczera niewiele się w tej kwestii zmieniło 🙂 Być może zwiększyła się świadomość dotycząca zawodu konsultanta ślubnego, ale w dalszym ciągu nie jest ona na takim poziomie na jakim chciałabym, żeby była. 

Aby odpowiedzieć na pytanie ile zarabia konsultant ślubny, najpierw chciałabym Was uświadomić jak dokładnie wygląda praca konsultanta ślubnego. 

Jak to wygląda u mnie?

Współpraca z parą młodą zaczyna się zazwyczaj od maila, który inicjuje para. Rzadko para od razu jest w stanie sprecyzować swoje oczekiwania odnośnie współpracy z konsultantem ślubnym więc następuje wymiana kilku maili lub rozmowa telefoniczna i po doprecyzowaniu oczekiwań przygotowuję ofertę. Nie mam cennika. Do każdej pary podchodzę bardzo indywidualnie.

Następnie spotykamy się lub umawiamy na videorozmowę i omawiamy ofertę/podpisujemy umowę.

Oczywiście nie jest tak, że każda para, której wyślę ofertę decyduje się na współpracę ze mną. Tak samo ja nie jestem w stanie współpracować z każdą parą, która wyśle zapytanie, bo już na etapie terminu lub miejsca wiem, że nie mam szans pomóc w organizacji przyjęcia i grzecznie odmawiam nawet nie wysyłając oferty. 

Po podpisaniu umowy

Po podpisaniu umowy doprecyzowujemy wizje ślubu i wesela pary młodej i zaczynam od przygotowania moodboard`u. To jest dla mnie absolutny priorytet, bo to definiuje wizję wesela.Przygotowanie takiego moodboardu to najczęściej bardzo czasochłonny okres. Super jest gdy para ma swoje inspiracje, ale często jest tak, że ich w ogóle nie ma i poruszamy się trochę po omacku. Pierwszy moodboard wówczas jest totalnie inny niż ostatni. To nic złego! Tak się zdarza. Najważniejsze, że to wszystko dzieje się na etapie przygotowania tablicy inspiracji a nie na miesiąc przed weselem. Etap ten to przynajmniej kilka jak nie kilkanaście maili, spotkania lub rozmowy i poświęcenie  kilkunastu/kilkudziesięciu godzin na poszukiwaniu inspiracji w internecie, książkach, magazynach. 

Gdy para zatwierdziła moodboard weselny, działamy z podwykonawcami:


Sala weselna

Miejsce/rodzaj ślubu

Fotograf

Oprawa muzyczna wesela

Oprawa muzyczna ślubu 

Kamerzysta

Florystka

Wypożyczalnia dekoracji

Transport gości

Transport młodej pary

Cukiernik 

Firma poligraficzna

Miejsca noclegowe 

Prezenty dla gości 

Prezenty dla rodziców 

Atrakcje weselne 

Hurtownia alkoholi

Fryzjer

Makijażystka 

Animatorki dla dzieci 

Nauczyciel tańca

itp. 

Firm, z którymi współpracuje się podczas każdego wesela jest zazwyczaj między 20 a 30. 

Zanim przedstawię konkretne oferty dla pary młodej, kontaktuję się z kilkoma/kilkunastoma firmami z danej dziedziny, analizuję dostępność terminu, analizuję ofertę pod kątem oczekiwań pary młodej a także ich budżetu i dopiero po otrzymaniu tych ofert wysyłam wyselekcjonowane 3-4 oferty parze aby para mogła się z nimi zapoznać i wybrać, z którymi firmami chcą się umówić na spotkanie/rozmowę. Poźniej jeszcze analizujemy umowy, negocjujemy warunki itp. Ten proces powtarza się przy każdej z 20-30 firm, z  którymi będziemy współpracować podczas wesela.

W ramach współpracy prowadzę również kalendarz pary młodej jak i  budżet plan i  na bieżąco podsumowuję co już mamy zatwierdzone i jakie będą następne działania.

Gdy mamy podpisane umowy ze wszystkimi podwykonawcami wybieramy menu (zważając na preferencje żywieniowe gości), ustalamy harmonogram tygodnia przed weselem i dnia wesela. 

Później jeszcze potwierdzam wszelkie ustania ze wszystkimi podwykonawcami i nadchodzi piękny dzień wesela. Wesele to przede wszystkim koordynacja wszystkich podwykonawców, dopilnowanie wszelkich dekoracji, czasem przywiezienie bukietu, odebranie dekoracji itp. 

Praca konsultanta ślubnego to bardzo czasochłonne zajęcie. Na pomoc w zorganizowaniu wesela konsultant poświęca 100-200 czasem nawet 250 godzin. Ilość pracy należy przewidzieć zawsze na poziomie przygotowania oferty, dlatego warto na początku określić oczekiwania pary młodej. 

Oferty konsultantów ślubnych to kwoty najczęściej od 6000 do 15000 zł. Pamiętajcie jednak, że kwoty w ofercie to najczęściej kwoty brutto, nie jest to więc rzeczywisty zarobek konsultanta jest mniejszy.

Czy usługa konsultanta ślubnego jest droga? 

Drogie to pojęcie względne. W mojej ocenie cena jest w pełni uzasadniona ilością czasu jaki poświęca konsultant ślubny na pomoc w zorganizowaniu wesela (porównajcie to z czasem jaki poświęcają inni podwykonawcy). Konsultant ślubny to nie tylko olbrzymia pomoc w organizacji wesel! Konsultant ślubny to oszczędność Waszego czasu, to nieocenione wsparcie w „gaszeniu pożarów” a także gwarancja spokoju i minimalizacja stresu. Konsultant ślubny to luksus.

Jeżeli chciałabyś zostać konsultantem ślubnym, zapraszam Cię na moje szkolenie. Możesz teraz skorzystać z promocyjnej ceny. Do końca listopada koszt szkolenia to 2000 zł. Od 1 grudnia cena wzrasta do 2300zł. 

LINK DO SZKOLENIA

You may also like