Ile kosztuje konsultant ślubny?

Przez Aleksandra Kwiecień

Temat pieniędzy zawsze budzi sporo kontrowersji. Jeżeli chodzi o branżę ślubną mam wrażenie, że najwięcej kontrowersji jest wokół wynagrodzenia dla konsultanta ślubnego. 

Dlaczego postanowiłam poruszyć ten temat: ile kosztuje konsultant ślubny? Temat, który wydaje się być tematem tabu.

Bo często dostaje od Was takie zapytania:

Ile powinien kosztować konsultant ślubny?

Dostałam ofertę na usługi konsultanta ślubnego, czy cena konsultanta ślubnego nie jest zawyżona?

Czy kwota XXX za konsultanta ślubnego to nie jest przesada?

Co więcej są osoby, które mnie obserwują, piszą zapytania a jak wysyłam im ofertę, przestają obserwować a moje stawki naprawdę nie są wygórowane. 

Zadałam Wam w ankiecie pytanie.

Ile powienien kosztować konsultant ślubny?

I najniższa odpowiedź to była 1000 zł. Dodam, że nie była to jednostkowa odpowiedź. 

Na pytanie o koszt DJ najniższa kwota jaka padła to również 1000 zł ale była to tylko jedna odpowiedź, zdecydowana większość z Was odpowiedziała 4-5 tys. 

Pytanie o bukiet ślubny nie sprawiło Wam większej trudności. 

Dlaczego dopisałam jeszcze te dwa pytania? Bo ceny jakie zobaczyłam za konsultanta ślubnego strasznie mnie zaskoczyły. Dlatego chciałam mieć porównanie jak szanujecie koszty innych usługodawców. 

Zacznijmy od początku…

Zdecydowana większość z Was organizuje wesele przynajmniej z rocznym wyprzedzeniem i zazwyczaj wówczas podejmuje decyzje o współpracy z konsultantem ślubnym.

Konsultant ślubny jest więc do Waszej dyspozycji praktycznie od początku przygotowań. Pomaga zaplanować konwencje ślubu, proponuje i pomaga dobierać podwykonawców, jeździ na spotkania, negocjuje. Opracowuje Wam budżet ślubny, opracowuje Wam kalendarz przygotowań. Tworzy harmonogram dnia ślubu również dla innych podwykonawców.

Konsultant ślubny doradza w doborze noclegów, prezentów dla gości, dekoracji, transportu gości i transportu Pary Młodej. Konsultant ślubny inspiruje Was, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jest Waszym kołem ratunkowym praktycznie na każdą ewentualność. Jest do Waszej dyspozycji praktycznie przez rok. A w ostatnim tygodniu kontakt jest właściwie non stop. Ponadto konsultant ślubny koordynuje całe przyjęcie weselne pracując z reguły od samego rana zazwyczaj do północy a czasem nawet dłużej. Odpowiada w pewnym sensie również za podwykonawców, których polecił. 

Konsultant ślubny nie pracuje dla Was tylko w dniu ślubu ale przez cały okres przygotowań. Dzień ślubu to tak naprawdę wisienka na torcie.  Dlatego jak przeczytałam odpowiedzi, że konsultant ślubny powinien zarabiać 1000 zł czy 1200 to naprawdę się zdziwiłam a nawet trochę zasmuciłam . Po pierwsze dlatego, że tak bardzo niedoszcowana jest kwota wynagrodzenia w stosunku do ilości pracy jaką konsultant ślubny dla Was wkłada. Po drugie, że ta praca jest tak bardzo niedowartościowana. 

Taki przykład z ankiety:

Jedna osoba napisała, że konsultant ślubny powinien kosztować 1500 zł i ta sama osoba DJa wyceniła na 5000 zł. 

Nie chcę porównywać tych kwot, bo nie mam jak porównać pracy jednego podwykonawcy do drugiego, zwłaszcza gdy zajmują się innymi rzeczami. Podaję ten przykład, bo nie jest on jedyny na to, jak wyceniacie prace podwykonawcy, który de facto pracuje jeden dzień, do pracy drugiego podwykonawcy, który pracuje dla Was cały rok i jeszcze bierze największa odpowiedzialność na siebie. 

Mam wrażenie, że takie wycenianie konsultanta jest to pewnego rodzaju: 

A) nieświadomość społeczna. 

B) Brak doświadczenia współpracy z konsultantem ślubnym 

C) Brak wiedzy ile konsultant poświęca czasu na pracę dla pary młodej

W tej ankiecie wszystkie odpowiedzi są prawidłowe.

Szacuje się, że na organizację wesela poświęca się 100-200 godzin. Oczywiście trudno to jednoznacznie oszacować. Wszystko zależy od tego gdzie jest wesele, w jakim terminie i ile czasu mamy do wesela.

Wszystko również zależy od tego kiedy zaczynacie współpracę z konsultantem ślubnym, jakie macie oczekiwania od współpracy. Ale średnio zakładając, że konsultant pracuje dla Was 150 godzin przez cały rok to według niektórych jest to stawka 6,66 zł brutto za godzinę, czyli “na rękę” 5,46zł.

Myślę, ze niewiele osób zdecydowało by się pracować na takich warunkach.

Jeszcze jedno porównanie. Średnia jaką powinien według Was zarabiać konsultant ślubny to 3150 zł, średnia jaką powinien zarabiać według Was DJ to 3600…

W relacji na Instagramie umieściłam Wasze odpowiedzi w sprawie wynagrodzenia dla konsultanta ślubnego.

Oczywiście nie zostawię Was bez odpowiedzi na pytanie z tytułu. Ile powienien zarabiać konsultant ślubny, który pracuje dla Was około rok, myślę, że kwoty powinny zaczynać się od 5000 zł i to wg mnie jest ABSOLUTNE MINIMUM. Oczywiście inaczej wygląda sytuacja, gdy konsultant ślubny zatrudniany jest na samą koordynację wówczas kwoty 1500-2000 być może mają rację bytu. 

Ja zawsze przed wysłaniem oferty robię krótki wywiad:

Na ile osób planujecie wesele? W jakim miejscu jest wesele? Jaka data? Czy macie określony styl wesela? Czy planujecie poprawiny? Czy macie już jakiś podwykonawców? Czego oczekujecie od współpracy z konsultantem ślubnym? Itp. Na tej podstawie dopiero jestem w stanie oszacować ile czasu zajmie mi pomoc w organizacji przyjęcia weselnego i ją wycenić.

Mam nadzieję, że artykuł pomógł Wam zrozumieć na czym, polega współpraca z konsultantem ślubnym a także zrozumieć koszty jakie są z tym związane.

You may also like