OSZCZĘDNOŚCI NA WESELU

Przez Aleksandra Kwiecień

Temat oszczędności weselnych jest zawsze tematem na czasie, aczkolwiek myślę, że w tym roku szczególnie mocno pary będą ich szukać. Przygotowałam Wam listę obszarów, gdzie warto szukać oszczędności przy organizacji wesela. Wbrew powszechnej opinii, że są rzeczy na których oszczędzać nie warto, ja uważam, że można znaleźć oszczędności wszędzie 🙂 

Bez zbędnego owijania, poniżej moja lista. 

Oszczędności na weselu: liczba osób

Zgodnie z aktualnymi trendami ślubnymi, o których poczytać możecie TUTAJ, pary będą organizować mniejsze wesela. Naturalne, że im większa liczba osób tym droższe jest wesele. Dlatego sugeruję Wam dokładnie przeanalizować osoby, które chcecie zaprosić na Wasze wesele.

Oszczędności na weselu: minimalizm

Elegancki minimalizm to klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody. Przeanalizuj dokładnie ślubne dekoracje zastanów się z czego możesz zrezygnować. Może nie warto inwestować w wielkie dekoracje, bo mniejsze romantyczne bukiety będę równie pięknie wyglądały. 

Oszczędności na weselu: poza sezonem 

Wielu podwykonawców stosuje rabaty na wesela organizowane poza ścisłym sezonem weselnym. Dzięki temu wesele organizowane w październiku czy listopadzie będzie z automatu 10-20% tańsze niż wesele w szczycie sezonu. Szczyt sezonu weselnego to miesiące od czerwca do września.

Oszczędności na weselu: dzień tygodnia

Jeżeli jednak miesiąc letni ma dla Ciebie duże znaczenie zorganizujcie wesele w czwartek, niedziele lub inny dzień tygodnia. Ja w ostatnich latach mam wiele takich wesel i ceny podobnie jak w miesiącach poza sezonem.

Oszczędności na weselu: z drugiej ręki 

Kupowanie z drugiej ręki to genialny sposób na oszczędzenie. Rzeczy typu: numerki na stoły, pudełko na koperty, plastry drewna na stół itp. Można znaleźć w bardzo okazyjnych cenach na różnych ślubnych grupach. 

Oszczędności na weselu: własna poligrafia 

Jeżeli macie artystyczną duszę polecam Wam zaprojektować własne zaproszenia, winietki czy plan stołów. Są programy banalnie proste w użyciu a koszt wydruku w profesjonalnych drukarniach jest znacznie mniejszy niż w firmach zajmujących się typowo zaproszeniami ślubnymi. 

Oszczędności na weselu: dwa budżety

Stwórzcie dwa budżety ślubne. Jeden bez ograniczeń drugi z maksymalnymi ograniczeniami. Następnie porównajcie zestawienia i zweryfikujcie jeszcze raz opcję bez ograniczeń czy warto tyle środków inwestować w gadżety i atrakcje? Przemyślcie co ewentualnie można zrobić taniej. 

Oszczędności na weselu: poprawiny

Poprawiny a właściwie ich brak to oszczędność rzędu przynajmniej kilku tysięcy. Jeżeli jednak organizacja poprawin jest wysoko na Waszej liście ślubnych priorytetów zorganizujcie je w tańszej wersji np. We własnym ogrodzie.

Oszczędności na weselu: lokalni podwykonawcy

Lokalni podwykonawcy to oszczędność na transporcie i noclegu. Dzięki temu, że zatrudniacie do organizacji swojego wesela lokalnych podwykonawców, jesteście w stanie zaoszczędzić czasem nawet kilka tysięcy. 

Oszczędności na weselu: tanie atrakcje

Do tanich atrakcji między innymi należą: zimne ognie, bańki mydlane, instax, gry, zabawy z DJem, stół z alkoholem zamiast barmana itp. 

Oszczędności na weselu: własne złoto 

Stworzenie obrączek z własnego złota to oszczędność czasem kilku tysięcy, dlatego jeśli posiadacie złoto, warto rozważyć takie rozwiązanie. 

Oszczędności na weselu: promocje i wyprzedaże

Kupujcie na promocjach i wyprzedażach. Zakup sukni ślubnej czy garnituru podczas wyprzedaży to oszczędność kilku tysięcy złotych. Jednak nie tylko o Wasze stroje chodzi. Jeżeli do sali weselnej sam musicie dostarczyć alkohol czy napoje obserwujcie promocje zarówno w większych jak i  mniejszych sklepach. Napoje gazowane, soki, napoje alkoholowe to towary z długą datą trwałością w związku z tym nawet jak zakupicie je pół roku wcześniej nic się z nimi nie stanie. 

Oszczędności na weselu: konsultant ślubny

Część z Was pomyśli, że zwariowałam 🙂 jednak konsultant ślubny, pilnuje Waszego budżetu, podpowiada takie rozwiązania, które są w Waszym zasięgu bez przekroczenia budżetu, współpracuje ze sprawdzonymi podwykonawcami w związku z tym macie pewność, że Wasi podwykonawcy to profesjonaliści. Niestety nie wszystkie firmy działające na ślubnym rynku to profesjonaliści więc warto dobrze weryfikować podwykonawców, na których się decydujecie. Jeżeli nie macie możliwości kompleksowej współpracy z  konsultantem ślubnym polecam Wam nawet rozwiązanie częściowej współpracy. 

Oszczędności na weselu: notuj wszystkie wydatki 

Zapisywanie wszystkich, podkreślam wszystkich, wydatków ślubnych sprawi, że macie stałą kontrolę nad Waszym ślubnym budżetem. Według mnie to jedyny sposób na to aby go świadomie nie przekroczyć. 

Oszczędności na weselu: negocjuj 

Każdą kwotę warto negocjować! Być może uda Wam się wynegocjować albo lepszą cenę, albo coś gratis, albo dłuższe granie, albo więcej zdjęć, albo mniejsza liczba minimalna itp. Z doświadczenia wiem, że mało par negocjuje stawki podwykonawców, a w mojej ocenie warto to zrobić. W najgorszym razie nic nie stracicie 🙂

You may also like