Sztuka zapraszania na wesele

Przez Aleksandra Kwiecień

Zaproszenie na wesele to swoista wizytówka przyjęcia weselnego, dlatego uważam, że trzeba poświęcić sporo czasu aby zaprosić gości z klasą. Co to znaczy zaprosić gości z klasą? Przede wszystkim z zachowaniem wszelkich zasad savoir-vivru, a tych jak się dobrze zastanowić jest naprawdę sporo. Nie uda mi się wszystkiego zmieść w jednym artykule i na pewno konieczne będzie podzielenie tego tematu na dwa lub trzy artykuły/relacje na Instagramie.

Ten artykuł będzie dotyczył kwestii podstawowych takich jak:

Co to jest Save the date?

Kiedy wysłać Save the date?

W jaki sposób przekazać gościom zaproszenie na wesele?

Kiedy wysłać zaproszenie na wesele? 

Ile dać czasu gościom na potwierdzenie obecności?

Jakie są rodzaje zaproszeń? Ile rodzajów zaproszeń potrzebujecie?

Co zawrzeć w zaproszeniu. Przykładowy tekst zaproszenia na ślub i wesele

Przykłady zaproszeń na wesele w zależności od motywu przewodniego wesela

Co to jest Save the date?

Jest to zwrot pochodzący oczywiście z języka angielskiego, który można przetłumaczyć „zarezerwuj termin”. Aktualnie coraz więcej osób z niego korzysta. Czasami pary korzystają z Save the date nieświadomie lub nie nazywając rzeczy po imieniu. Informują wcześniej gości o terminie wesela ale nie wysyłają specjalnych powiadomień tylko komunikują to np. przez sms. Idealnym tego potwierdzeniem jest ostatnia ankieta, w której wzięło udział ponad 450 osób.

Na pytanie: 

Czy wysyłacie „Save the date” ?

Tylko 19% odpowiedziała twierdząco. 

Na drugie pytanie, które brzmiało:

Czy informujecie gości o terminie wesela przed wysłaniem zaproszenia?

Aż 60% odpowiedziało: tak.

Kiedy wysłać Save the date?

Save the date powinniście wysłać, w momencie gdy macie zarezerwowany termin wesela, ale nie wcześniej niż rok przed planowanym terminiem ślubu i wesela. W Save the date nie pisze się żadnych szczegółów, to tylko prośba do Waszych gości o to,  by zarezerwowali sobie w kalendarzu termin i nic innego na ten dzień nie planowali.

W jaki sposób przekazać gościom zaproszenie na wesele?

W mojej ostatniej ankiecie na to pytanie 55% osób odpowiedziało, ze wręcza zaproszenia na wesele gościom osobiście. Tylko 1% odpowiedziało, że je wysyła, a 44% zdeklarowało, że będzie zarówno wręczać zaproszenie osobiście jak i wysyłać. 

Generalnie nie ma nic złego w wysyłaniu zaproszeń pocztą, ale u nas rzeczywiście mocno zakorzeniło się przekonanie, że zaproszenie należy wręczyć gościom osobiście. 

Kiedy przekazać gościom zaproszenie na wesele? 

To zależy czy poinformowaliście gości wcześniej o terminie wesela. Jeżeli tak, uważam, że optymalny czas  na wręczenie zaproszenia na wesele to 5-3 miesiące przed terminem wesela. Jeżeli goście nie znają wcześniej terminu to sugerowałabym termin 6 miesięcy przed weselem. 

Ile dać gościom czasu na potwierdzenie obecności na weselu? 

To zależy od dwóch rzeczy:

  1. Czy macie „listę rezerwową”, którą chcielibyście wykorzystać gdyby ktoś Wam odmówił?
  2. Na ile wcześniej powinniście potwierdzić ostateczną liczbę osób w obiekcie weselnym?

Lista rezerwowa nie brzmi dobrze dlatego wyjaśniam: czasem jest sala, która nie jest w stanie pomieścić wszystkich Waszych gości i choćbyście chcieli nie jesteście w stanie wszystkich zaprosić, dlatego gdy ktoś Wam odmówi możecie zaprosić na to miejsce inną osobę. Odwrotna sytuacja jest taka, że macie określony limit minimalny w sali  i sporo gości Wam odmówiło, więc by nie płacić za puste miejsca zapraszacie dalszych znajomych/ koleżanki, kolegów z pracy itp.

Zazwyczaj sale oczekują potwierdzenia ostatecznej liczby gości w terminie 30-14 dni przed weselem.

Reasumując sugeruję gościom dać termin do potwierdzenia obecności półtora miesiąca/miesiąc przed terminem wesela. Jeżeli macie „listę rezerwową” proponowałabym dać termin potwierdzenia obecności dwa miesiące, napóźniej do półtora miesiąca a przed terminem wesela.

Uwaga!

Wielu gości potwierdza obecność na weselu już w momencie otrzymania zaproszenia, ale są też tacy, którzy nie dzwonią wcale i uwaga nie dzwonią, bo dla nich jest to oczywiste, że przyjdą lub nie dzwonią a skoro nie dzwonią to znaczy, że nie przyjdą. Nie wiem czy rozumiecie logikę bo ja szczerze mówiąc średnio 😉 Piszę o tym, po to, żebyście się nie zdziwili, że z pewnością będą wśród Waszych zaproszonych gości taka część osób, do których będziecie musieli zadzwonić i dopytać czy będą na weselu czy nie…

Jakie są rodzaje zaproszeń?

Zaproszenie  tylko na ślub

Zaproszenie na ślub i wesele

Zaproszenie w innych językach obcych- jeżeli wśród Waszych gości będą obcokrajowcy. 

Pamiętajcie, że zaproszeń zamawiamy z reguły połowę mniej niż jest weselnych gości. Przed dokonaniem zamówienia, przejrzyjcie dokładnie listę gości i wtedy obliczcie ile zaproszeń będziecie potrzebować. Rekomenduję również zamówić kilka zaproszeń „na zapas” gdybyście chcieli kogoś jeszcze zaprosić lub gdyby się okazało, że popełniony został błąd w zaproszeniu. 

Co zawrzeć w zaproszeniu na wesele?

Najważniejsze jest oczywiście kto kogo, na co i kiedy zaprasza 🙂

Poniżej podstawowy tekst jaki może się znaleźć na zaproszeniu na ślub i wesele

Anna Nowak i Maciej Rudnicki

w imieniu Rodziców i własnym (opcjonalne)

z radością zapraszają

Sz. P. …………………………………………………………

na Ślub,

który odbędzie się dnia ………………..roku

o godzinie……………………………

w Kościele……………………………

przy ul. …………………….w………………

Po uroczystości zaślubin miło nam będzie

gościć Sz. P. na przyjęciu weselnym,

które odbędzie się w Sali weselnej……………………….

przy ul. …………………….. w…………………………..

Prosimy o potwierdzenie przybycia do……………………. roku.

Anna……………….       Maciej…………………….

Jeżeli macie do przekazania gościom więcej informacji np. w sprawie noclegów, mapki dojazdu itp. sugeruję przygotować odpowiednią wkładkę do zaproszeń. Jeżeli planujecie zorganizować poprawiny poinformujcie o tym gości również w zaproszeniu. 

Odradzam Wam używać w zaproszeniu różnego rodzaju wierszyków, w mojej ocenie są one po prostu passe. Jeżeli chcecie zasugerować gościom jakiś konkretny typ prezentu dużo lepiej sprawdzają się rebusy na zaproszeniach. 

Przykłady zaproszeń na wesele w zależności od motywu przewodniego wesela

Poniższe przykłady zaproszeń wybrałam z firmy Decoris.

Zaproszenia na wesele w stylu boho

Zaproszenia na wesele w stylu glamour/romantycznym

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony www.decoris.pl

You may also like