TEMAT TYGODNIA: Zmiana nazwiska po ślubie.

Przez Aleksandra Kwiecień

Nie ulega wątpliwości, że zmiana nazwiska po ślubie to temat dotyczący głównie kobiet. Z ankiety, którą przeprowadziłam na Instagramie wynika, że ponad dziewięćdziesiąt procent kobiet planuje zmienić nazwisko po ślubie. 76% kobiet zamierza przejąć nazwisko męża, 20% będzie się decydować na dwuczłonowe nazwisko po ślubie a tylko 4% kobiet zostawi swoje. Z ciekawostek dodam, że według ankiety, tylko 1% mężczyzn planuje po ślubie zmienić swoje nazwisko…

Skąd w ogóle wzięła się zmiana nazwiska?

Tradycja zmiany nazwiska po ślubie rozpoczęła się w średniowieczu, czyli właściwie wtedy kiedy nazwiska zaczęły się pojawiać. Przyjęcie nazwiska męża wiązało się z przejęciem przez męża opieki, władzy nad żoną, nad jej finansami, stylem życia, przyszłością. 

Niby średniowiecze już dawno za nami a jednak ta tradycja w dalszym ciągu mocno jest w nas zakorzeniona. 

Czy warto zmieniać nazwisko po ślubie? 

Na to pytanie oczywiście każda z Was musi odpowiedzieć sobie sama. Ja nazwisko po ślubie zmieniłam. Jak mam być szczera nie rozważałam (wówczas) zostania przy swoim nazwisku a branie dwuczłonowego nazwiska w mojej opcji w ogóle nie wchodziło w grę bo wiązałoby się z tym, że moje imiona plus dwa nazwiska ze spacjami tworzyłyby 36 znaków czego raczej żaden formularz by nie przyjął. 

Kiedy należy podjąć decyzję o zmianie nazwiska?

Decyzję o zmianie nazwiska podejmuje się w Urzędzie Stany Cywilnego. Wówczas na specjalnym formularzu należy zaznaczyć jakie nazwisko będziesz nosić po ślubie. Do wyboru masz 3 opcje: 

  1. Zostać przy swoim nazwisku 
  2. Przejąć nazwisko męża
  3. Wybrać nazwisko dwuczłonowe

Pamiętajcie, że w Urzędzie Stanu Cywilnego będziecie także stać przed wyborem jakie nazwisko będą nosić Wasze dzieci. Nikt Was nie będzie pytał czy dzieci planujecie, tylko jakie nazwisko będą nosić. Warto więc takie kwestie przedyskutować wcześniej. 

Jak wygląda kwestia zmiany nazwiska po ślubie w innych częściach świata? 

Z informacji, jakie udało mi się uzyskać wynika, że w Stanach 70% kobiet przejmuje po ślubie nazwisko męża, w Wielkiej Brytanii jest to około 90% kobiet. Podobnie kształtuje się sytuacja w innych częściach Europy. Wyjątek stanowią takie jak Hiszpania, Grecja, Włochy. W Hiszpanii podobno bardzo szanowane są nazwiska rodowe kobiet. W Grecji podobnie jak we Włoszech, z tego co czytałam, kobiety mają wręcz obowiązek zostać przy własnym nazwisku.

Poniżej przedstawiam Wam jeszcze wyniki ankiety. Na każde pytanie odpowiedziało ponad 4500 osób. 

Czy zmieniasz nazwisko po ślubie? 

92% TAK

8% NIE

Czy wiesz kiedy podejmuje się decyzję o zmianie nazwiska?

45% TAK

55% NIE

Jakie nazwisko będziesz nosić po ślubie?

4% ZOSTAWIAM SWOJE

76% PO MĘŻU

20% DWUCZŁONOWE

Jakie nazwisko będą nosić Wasze dzieci?

96% MĘŻA

1,5% MOJE

2,5% DWUCZŁONOWE

Czy Twój mąż będzie zmieniał nazwisko po ślubie?

1% TAK

99% NIE

You may also like