TEMAT TYGODNIA: PREZENTY DLA GOŚCI

Przez Aleksandra Kwiecień

Nie zliczę ilości pytań jakie od Was dostałam w sprawie prezentów dla gości lub prezentów dla rodziców. Do tych ostatnich jeszcze wrócimy. Dziś przygotowałam dla Was zestawienie prezentów dla gości. Zestawienie podzieliłam na trzy grupy cenowe. Zanim jeszcze przejdziemy do konkretów, kilka zdań wstępu.

Prezenty dla gości to nie jest Wasz obowiązek. Prezenty dla gości to bardzo miły gest. Prezenty nie mogą być zbyt drogie, bo goście mogą poczuć się niekomfortowo otrzymując je, dlatego przedział cenowy kilka, maksymalnie kilkanaście złotych jest idealny.

Według ankiety 78% z Was będzie kupować prezenty dla gości i aż 84% z Was nie chce na nie wydać więcej niż 6 zł za sztukę. W mojej ocenie to bardzo rozsądne podejście. 

Jeszcze kilkanaście lat temu standardem było rozdawanie gościom ciasta i butelki alkoholu w ramach podziękowań na zakończenie wesela. Wiem, że w niektórych regionach polski w dalszym ciągu te zwyczaje są aktualne. Dlatego nie będę uogólniać, skupię się na własnym doświadczeniu i przemyśleniach. 

A z mojego doświadczenia wynika, że zdarzają się pary, które wręczają gościom ciasta po weselu. Nie jest to jednak standard tak samo jak wręczanie butelki z alkoholem nie jest standardem. W moim przekonaniu wynika to z kosztów. Wesela, tanie nigdy nie były, ale w ostatnich latach ceny w sposób odczuwalny wzrosły. Pisząc wesela mam na myśli wszystko co z nimi jest związane. Począwszy od cen sal, fotografów, DJów, zespoły, florystów przez cukiernie, suknie ślubne, noclegi, wszelkie materiały drukowane itp.

Dodatkowo jeszcze kilkanaście a już na pewno kilkadziesiąt lat temu przynoszenie na wesele własnych wypieków, własnej produkcji alkoholu było standardem. Dziś w większości sale albo umożliwiają zakup u siebie tychże produktów albo wymagają przestawienia faktur zakupowych przez pary młode. Dlatego domowe trunki i wypieki coraz rzadziej goszczą na weselnych stołach. 

W dalszym ciągu najpopularniejszym weselnym trunkiem jest wódka. Wódka to aktualnie koszt około 30 zł za 0,5l butelką. Kawałek ciasta/ deserku w zależności od rodzaju, wielkości i przede wszystkim miejsca zamawiania to koszt 5-12 zł za sztukę. W pudełeczku dla gości rzadko kiedy jest mniej niż 4 kawałki. Więc aktualnie średni koszt zestawu wódka plus ciasto to koszt ponad 60 zł. Przyjmując nawet, że taki zestaw wręcza się na parę, koszt na jedną osobę to około 30 zł. Nie jest to mało, dlatego nie dziwi mnie fakt, że z tego zwyczaju w zdecydowanej większości pary rezygnują. Zdecydowanie tańszą opcją podziękowań będą małe, skromne prezenciki. Goście bardzo je lubią a młodzi nie muszą na zakup ich powiększać budżetu. 

Prezenty dla gości weselnych do 3 zł za sztukę

Krówki personalizowane 

Fiolki z herbatą

Fiolki z solą do kąpieli 

Fioli z nasionami

Czekoladki weselne Merci

Małe ręcznie robione lizaki

Zdrapki

Rafaello

Ferrero rocher

Magnesy drewniane

Mini pudełeczka z popcornem

Ciasteczko z wróżbą

Personalizowana czekoladka

Migdały w lukrze 

Mini bańki mydlane 

Mydełka

Krótki odręcznie napisany list dla każdego gościa

Zdjęcie Wasze z każdym z gości podpisane 

Prezenty dla gości weselnych w cenie 3-6 złotych za sztukę

Mini miodziki 

Mini nutelle 

Mini słoiczki z konfiturami 

Mini świeczki zapachowe 

Średnie ręcznie robione lizaki 

Drinki w mini buteleczkach

Breloczki

Mini nalewki

Mini cytrynówki

Sukulenty

Mini świeczki sojowe 

Mini świeczka zapachowe w IKEI + ładna wstążeczką 

Piwo własnej produkcji

Pudrowe cukierki w słoiczkach 

Długopis personalizowany 

Woreczki z lawendą

Kawa w małych woreczkach

Wachlarze 

Prezenty dla gości weselnych powyżej 6 złotych

Większe drinki w buteleczkach 

Większe alkohole domowej roboty w buteleczkach 

Makaroniki 

Mini prosecco 

Wino własnej produkcji

Gazeta weselna 

Oczywiście w cenie powyżej 6 złotych za sztukę można zakupić większość rzeczy z tańszych zestawień, tylko w większym rozmiarze 🙂 

Mam nadzieję , że znalazłyście tu inspiracje dla siebie. 

You may also like