Budżet weselny. Ile kosztuje wesele?

Przez Aleksandra Kwiecień

Ślub i wesele to niewątpliwie jedna z najdroższych imprez organizowanych przez Pary Młode. Dlatego będąc na samym początku ślubnych przygotowań od razu należy odpowiedzieć sobie na pytanie: jakiej wysokości budżet przeznaczony zostanie na organizację wesela. To niestety jedno z pierwszych i podstawowych pytań jakie powinna zadać sobie Młoda Para, bo od niego zależy czy para ma możliwość na zorganizowanie wesela na 150 osób, czy budżet jakim dysonuje wystarczy na przyjęcie dla 50 gości . 

5 kroków zaplanowania budżetu ślubnego: 

  1. Rozeznaj się jakie są ceny za poszczególne pozycje budżetu weselnego w Twojej okolicy. 
  2. Zróbcie wstępną listę gości, których chcielibyście zaprosić 
  3. Stwórzcie szacunkowy kosztorys weselny 
  4. Oceńcie stan swoich oszczędności oraz to ile jesteście w stanie zaoszczędzić jeszcze do terminu wesela. Zweryfikujcie czy macie zaplanowane jakieś inne, duże wydatki jak remont/zakup mieszkania. 
  5. Przemyślcie kwestię ewentualnego wkładu rodziców. Czy będą Wam pomagać w finansowaniu wesela

Rada

Pamiętajcie, że większość kosztów weselnych ponosi się przed weselem.  

Poniżej przedstawiam Wam średni kosztorys wesela na 80 osób. Wszystkie podane w materiale ceny są UŚREDNIONE. Oznacza to, że na pewno znajdziecie niższe i wyższe kwoty za poszczególne pozycje. 

Po zebraniu ofert od podwykonawców i wybraniu tych, które Was interesują. Nanieście na Wasz kosztorys realne kwoty jakie macie w umowie. 

Rada

Do takiego kosztorysu wesela doliczcie 20% na nieprzewidziane wydatki, bo takich na pewno nie zabraknie 

Atrakcje

Teraz po skalkulowaniu budżetu możecie zastanowić się nad dodatkowymi atrakcjami jak np. Barmani, napisy love, strefa chill, stół słodki, stół z lemoniadami, strefa prosecco, karykaturzysta itp.

Uważajcie na dodatkowe koszty takie jak:

Ewentualny wzrost cen

Korkowe

Zaiks

Noclegi dla gości

Prezenciki dla gości 

Próbne czesania i makijaże 

Wypożyczenie ewentualnych dekoracji

Kurs tańca 

Animatorka dla dzieci 

Transport gości 

Budżet weselny 

Budżet weselny to temat, któremu należy poświęcić sporo czasu już na samym początku przygotowań. Aby uniknąć wesela na kredyt, warto trzymać  się skrupulatnie założonego planu finansowego. Z pewnością nie brzmi to romantycznie. Jest jednak jak najbardziej racjonalne. 

Koszty wesela często oscylują w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych, dlatego tak ważne jest ich pilnowanie i przemyślane wydawanie. 

Najważniejszym elementem ślubnego budżet planu jest liczba gości. Bo z reguły koszt ten stanowi około 50-60% ślubnego budżetu. Jest to koszt zmienny, czyli zależny od liczb osób. Im mniejsze wesele planuje młoda para, tym mniejszy będzie koszt oraz udział tego kosztu w całkowitym budżecie ślubnym. Analogicznie wyglądać będzie sytuacja, gdy wesele planowane jest na znacznie większą liczbę osób. Wówczas kosz zmienny będzie wyższy i udział tego kosztu w budżecie całkowitym wesela również. 

W zależności od miejsca organizacji przyjęcia weselnego i  regionu kraju, średnia cena jednego „talerzyka” to koło 250 zł.  Do tego należy dodać kwotę za alkohol, ciasto i tort. Ilość tych pozycji również jest zmienna i zależna od liczby osób. Resumując, średnia cena za jednego gościa może wynieść średnio od 250 do 330* złotych. Warto jednak zwrócić uwagę, że opisywana jest tu przeciętna cena. Rzeczywista cena za gościa może okazać się niższa, ale również znacznie wyższa.

*Jeżeli para młoda przewiduje również nocleg dla swoich gości wówczas podany koszt może wzrosnąć o kolejnych kilkadziesiąt złotych.

Kolejną ważną pozycją w budżecie, lecz tym razem niezależną od liczby gości to koszt oprawy muzycznej- zespołu lub DJa oraz fotografa i kamerzysty. Wysokość tych kosztów również zależna jest od miejscowości, w której będzie odbywać się wesele. Inaczej będą się rozkładać ceny w dużych miastach, inaczej w mniejszych miejscowościach. Z pewnością jednak w znacznej większości przypadków cena DJa będzie o połowę mniejsza od ceny zespołu. Zespół w zależności od liczby osób to koszt w granicach 1100-1300 zł za osobę, dlatego decydując się na zespół sześcioosobowy, średnio należy liczyć się z kwotą około 7000 tysięcy złotych. Koszt DJ około 3000-3500zł. Oczywiście należy mieć świadomość, że zdarzają się zarówno dużo droższe zespoły, jak i drożsi DJe. Na rynku z pewnością jest również szansa na znalezienie dużo tańszych alternatyw . Najważniejsze w tym wypadku to właściwie rozeznanie i nie sugerowanie się tylko ceną (zwłaszcza w przypadku tych najtańszych) bo cena, choć nie zawsze, jest zazwyczaj odzwierciedleniem jakości.

Koszty kamerzysty i fotografa są zbliżone do siebie i wahają się od dwóch do pięciu-sześciu tysięcy. W tym wypadku sytuacja wygląda podobnie jak z oprawą muzyczną. Znajdą się na rynku tańsze oferty, ale najpewniej odbije się to na jakości.

Stylizacja młodej pary to następny ważny i spory wydatek. Tutaj koszty również można bardzo ograniczyć, ale można również rozciągnąć do maksimum. Suknia, buty, makijaż, fryzura to około 5000 zł, jednak sama suknia może kosztować 8000 zł lub więcej. Stylizacja młodego, do której zaliczamy garnitur, frak lub smoking, koszulę, krawat lub muchę, buty,  to wydatek rzędu 4000 zł, chyba, że Pan Młody wymarzył sobie garnitur szyty na miarę, wtedy ceny takich garniturów zaczynają się zwykle od 4000 zł.

Następnym wydatkiem będą obrączki, za które należy liczyć około 2500 zł, transport młodej pary w zależności od ilości przejechanych kilometrów i czasu wynajmu auta to około 1000zł, wiązanka ślubna około 400 zł,  zaproszenia dla gości około 8 zł sztuka, winietki połowę mniej. 

Poniższa tabelka szacunkowo przedstawia procentowy rozkład kosztów

rodzaj wydatku procent kosztów
Menu, alkohol, ciasto, tort 55%
Stylizacje młodej pary 17%
Oprawa muzyczna 8%
fotograf 7%
obrączki 4%
Kwiaty 3%
Materiały drukowane 3%
Transport młodej pary 3%

Kto za co płaci?

Obecnie koszty wesela zazwyczaj dzielone są na pół, chyba, że  występuje sytuacja gdy liczba gości po jednej stronie jest wyraźnie większa, wówczas każda rodzina płaci za „swoją” część gości, natomiast wspólni znajomi i pozostałe koszty dzielone są po połowie. 

Nie są jednak wyjątkiem sytuacje gdzie młodzi sami płacą za całe swoje wesele a rodzice tylko symbolicznie dokładają się do kosztów organizacji przyjęcia. Dzieje się tak dlatego, że średnia wieku osób biorących ślub wzrosła przez ostatnich kilka lat, w związku z tym, młode pary są to często osoby zarabiające, mieszkające we własnych mieszkaniach i finansowo niezależne. 

Kwestia finansowania wesela zależy więc od  możliwości finansowej narzeczonych oraz ich rodzin, a także od zwyczajów i tradycji panujących w danej rodzinie. Najważniejsze, żeby sposób finansowania był akceptowalny przez młodą parę i jej rodziców.


You may also like