Kwiaty na wesele

Przez Aleksandra Kwiecień

Kwiaty to nieodłączny element każdego ślubu i wesela. Bez względu na to czy planujecie duże wesele czy kameralne przyjecie, ślub cywilny czy konkordatowy. Kwiaty na weselu występują zawsze. Choćby w bukiecie Panny Młodej, czy w butonierce Pana Młodego. 

Organizowałam wesela bez tortu, bez pierwszego tańca, bez alkoholu, bez mięsa, ale nigdy  przez blisko 10 lat nie zdarzyło mi się organizować wesela bez kwiatów.

Kwiaty powinny tworzyć nastrój przyjęcia weselnego, być spójne ze stylem Waszego wesela a co najważniejsze z Waszym stylem. Kwiaty wręcz powinny pięknie uzupełniać Wasz motyw przewodni, być jego tłem i gustowną dekoracją. 

Na co zwrócić uwagę planując kompozycje kwiatowe? 

Planując kompozycje kwiatowe n a Wasze wesele, warto zwrócić uwagę na: 

Styl wesela

Budżet

Sezonowość

Miejsce przyjęcia weselnego 

Wasz gust

Sezonowość kwiatów

Sezonowość kwiatów ma znaczenie głównie w ich cenie. To, że gipsówka rośnie latem, nie znaczy wcale, że nie jest dostępna zimą. Jest jak najbardziej, tylko w wyższej cenie. Są jednak kwiaty, których zdobycie zimą graniczy z cudem lub jest w ogóle niemożliwe jak np. słoneczniki.. 

Sezonowe kwiaty:

WIOSNA: tulipany, bzy, kalina, konwalie, żonkile, narcyzy, forsycja, szafirki, magnolia, wiśnia, piwonia 

LATO: piwonia, hortensje, eustomy, róże, nasturcje, lawenda, słonecznik, dalia, gardenia, gipsówka

JESIEŃ: róża, dalia, hortensja, goździki, wrzosy, chryzantemy, astry 

ZIMA: poinsecje, tulipany, hiacynty 

Planując dekoracje kwiatowe na Wasze wesele, zwróćcie uwagę aby kwiaty w bukiecie ślubnym, butonierce, we włosach, na torcie pokrywały się z tymi, które będą dekorowały miejsce przyjęcia weselnego. 

Dobór odpowiednich dekoracji.

Wybór odpowiednich kompozycji na stoły zależy od rodzaju stołów. Czy będą to stoły prostokątne czy okrągłe. 

Na stołach okrągłych zazwyczaj kwiaty są umiejscowione na środku stołu. Mogą być wysokie lub niskie. Może być również kompozycja wysoka i wokół niższe kompozycje. Mogą stać również pojedyncze mniejsze kompozycje przy każdym z gości. Ważna jest zasada, która mówi, im stół większy tym większa powinna być kompozycja. Osoboście bardzo podobają mi się również dekoracje naprzemienne na stołach okrągłych. Oznacza, to, że na jednym stole są wysokie bukiety, na dugim niskie ale równie obfite. Pięknie wówczas wypełniają przestrzeń. 

Na stołach prostokątnych, jeżeli goście siedzą po obu stronach stołu, zazwyczaj ustawia się kompozycje wzdłuż środka stołu. Dane kompozycje powtarzane są w szeregu. Tu również mogą występować bukiety wysokie, niskie lub zarówno wysokie jak i niskie. Jeżeli goście siedzą po jednej stronie stołu, kwiaty zazwyczaj ustawia się po przeciwnej krawędzi. 

Zasady wysokich kompozycji:

Kwiaty powinny być umiejscowione w przezroczystych wazonach, smukłych kandelabrach czy innych nośnikach, które nie będą przeszkadzały gościom w rozmowach. 

U podnóża tych nośników warto postawić na mniejsze kompozycje kwiatowe i świece. 

Wysokość nośnika powinna wynosić około 70 cm, wówczas nie będzie przeszkadzać w konwersacjach a będzie tworzyła spektakularny efekt, ponieważ będzie się znajdować na wysokości wzroku wchodzących gości. 

Kwiaty to nie tylko dekoracje na stoły…

Pamiętajcie, że można rownież stworzyć przepiękne ścianki za Parą Młodą z kwiatów, ozdobić wejście do sali, przygotować specjalną kwiatowe tło do zdjęć z instaxów czy do fotobudki. 

Pamiętajcie również o dekoracji bufetów i toalet a także miejsc typu strefa chilloutu, prosecco zone itp. 

Kwiatami dekorujemy również samochód, tort, włosy. Warto rozważyć rozwnież  butonierki dla Pana Młodego, świadka, bransoletki dla świadkowej, druhen. 

Budżet

Jeżeli chodzi o kwiaty to tak naprawdę „sky is the limit”. Oczywiście należy wcześniej ustalić Wasze oczekiwania i budżet i najlepiej poprosić florystkę o propozycje.

Szacunkowe ceny:

Kompozycje na stoły: od 150 zł

Kompozycja na stół Pary Młodej od 250 zł

Bukiet ślubny od 300 zł

Butonierka około 50 zł 

Bransoletka dla świadkowej 50 zł

Dekoracja auta od 250 zł

Dekoracja kościoła od 800 zł

Ścianka za Parą Młodą od 500 zł 

Bukiet/ flowerbox dla rodziców od 170 zł 

Rada 

Warto uzupełniać dekoracje elementami zielonymi czy trawami pampasowymi, które są tańsze od kwiatów a pięknie je uzupełniają i dzięki nim w określonym budżecie można zrobić znacznie większe kompozycje. 

Beautiful table setting with crockery and flowers for a party, wedding reception or other festive event. Glassware and cutlery for catered event dinner


You may also like