Planowanie wesela. Początki

Przez Aleksandra Kwiecień

Organizacja ślubu i wesela to długi i czasochłonny okres. Dlatego od samego początku warto usystematyzować pracę nad jego realizacją w taki sposób, by uniknąć chaosu i zminimalizować przedślubny niepokój. Dobrym rozwiązaniem przy planowaniu wesela jest wprowadzenie podziału ról i zadań, w taki sposób, żeby każde z Was wiedziało czym powinno się zająć oraz żeby nie powielać pracy partnera.

Zanim jednak do podziału zadań dojdzie, dobrze jest doprecyzować jedną, wspólną wersję ślubu i wesela.  To wbrew pozorom najważniejszy i często najtrudniejszy etap planowania wesela. Dlaczego jest taki ważny i trudny? Często zdarza się, że młodzi, mają różne koncepcje wesela. Jedna strona marzy o weselu w pałacu, druga o górskiej chacie, jedna nie wyobraża sobie przyjęcia, na które nie zaprosiłaby całej rodziny i wszystkich przyjaciół, druga uważa, że najpiękniejsze jest kameralnie wesele w gronie tylko najbliższych osób. Do różnych wersji wesela przyszłych nowożeńców często dochodzą szalone pomysły ich rodziców.  Jak więc poradzić sobie z tak skrajnymi opiniami? Najlepiej odpowiedzieć sobie na trzy poniższe pytania. Najważniejsze jest to, aby pytania te omówić we dwoje. Tak, aby wizja, która powstanie była rzeczywiście odzwierciedleniem wymarzonego przyjęcia weselnego młodej pary. Dopiero po jej doprecyzowaniu, można przedstawić ją rodzicom, porozmawiać z nimi, ewentualnie zapytać o radę. Pamiętajcie jednak, że to Wasz ślub i Wasze wesele, postawcie więc na realizację Waszych marzeń.

Najważniejsze pytania przy planowaniu wesela

  1. Jak wyobrażacie sobie Wasz ślub i wesele? – Ślub w sali czy w plenerze? Jak duże przyjęcie Was interesuje? Czy będzie to tradycyjne polskie wesele z poprawinami, czy jednodniowa zabawa? Wesele dla stu osób czy obiad dla kilkunastu? Ślub kościelny, cywilny, konkordatowy czy  humanistyczny? Ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego czy poza?
  2. Jaki budżetem dysponujecie? Czy rodzice będą partycypować w kosztach? Czy macie zaplanowane jakieś inne duże wydatki przed ślubem np. remont mieszkania, zakup auta? Organizacja wesela prócz fantastycznej oprawy i doniosłego charakter to bardzo kosztowna inwestycja. Dlatego już na samym początku należy rozważyć kwestię jej finansowania. 
  3. W jakim terminie planujecie organizację Waszego ślubu i wesela? Interesuje Was konkretna data czy zależy Wam na przyjęciu np. w lecie? Czy bardziej niż na terminie zależy Wam np. na konkretnym miejscu i termin swojego ślubu dostosujecie do dostępności Sali.
Planowanie wesela

Powyższe trzy kluczowe pytania na etapie planowania wesela, pomogą określić ślub Waszych marzeń. Co w przypadku, gdy odpowiedzi na te pytania są różne? Optymalnym rozwiązaniem będzie przygotowanie listy ślubnych priorytetów. Niech każde z Was stworzy listę 10 najważniejszych dla niego rzeczy, bez których nie wyobraża sobie dnia ślubu i wesela, taki sposób by nr 1 oznaczył najważniejszą kwestię. Na liście mogą znaleźć się takie rzeczy jak: duże przyjęcie, wesele w plenerze, określony zespół,  określony DJ, ślub na plaży, ślub za granicą, przyjazd młodej pary kabrioletem, egzotyczna podróż poślubna, pokaz fajerwerków, barmani, suknia ślubna od projektanta, określony fotograf, poprawiny, videofilmowanie, wesele w określonym miejscu, zapewnienie noclegu gościom, dodatkowo oprawa muzyczna w postaci np. kwartetu smyczkowego, specjalne aranżacje kwiatowe itp. 

Lista priorytetów pokaże, ma na celu przedstawienie na czym najbardziej poszczególnej stronie zależy. Będzie ona z pewnością pomocna przy planowaniu wesela w doprecyzowaniu jednej wersji tego wyjątkowego dnia. Ponadto może się okazać  pierwszym sprawdzianem  i nauką niezwykle ważnej w związku, a później w małżeństwie sztuki kompromisu. 

Lista ślubnych priorytetów Panny MłodejLista ślubnych priorytetów Pana Młodego
1……………………………..1…………………………….
2……………………………..2…………………………….
3……………………………..3…………………………….
4……………………………..4…………………………….
5……………………………..5…………………………….
6…………………………….6…………………………….
7……………………………7…………………………….
8……………………………8……………………………..
9……………………………9…………………………….
10…………………………..10……………………………

zródło zdjęć: pinterest

You may also like