TEMAT TYGODNIA: UMOWY Z PODWYKONAWCAMI

Przez Aleksandra Kwiecień

Dzisiejszy artykuł zainspirowany został moimi ostatnimi doświadczeniami. Z racji tego, że w branży weselnej jestem od ponad 10 lat i zorganizowałam ponad 350 wesel, mam poczucie, że potrafię doradzać w zakresie wyboru podwykonawców. Wiem także na co zwrócić uwagę przy podpisaniu umowy. 

Na co zwracam uwagę przy wyborze podwykonawców? 

  1. Doświadczenie i umiejętności 

Najważniejsze dla mnie jest doświadczenie oraz umiejętności. To oczywiście bardzo naturalne, bo doświadczony DJ wie jak zachęcić gości do zabawy, doświadczony fotograf zrobi piękne zdjęcia mimo kiepskiego oświetlenia a doświadczony cukiernik przygotuje taki tort, który będzie pięknie wyglądał, dobrze smakował i nie zapadnie się nawet jak będzie serwowany po północy! 

  1. Kontakt z podwykonawcą

Jakiś czas temu zrobiłam ankietę na IG i zapytałam co Was najbardziej irytuje przy organizacji wesela. Znaczna większość z Was odpowiedziała „kontakt i czekanie na odpowiedzi od podwykonawców”. Podpisuję się pod tym w 100%. Nie lubię gdy nie mam z kimś kontaktu, gdy na odpowiedz muszę czekać po kilka dni, nie wspominając o sytuacjach, że w ogóle odpowiedzi nie dostaję. Niestety takie rzeczy zdarzają się i to wbrew pozorom bardzo często. (Oczywiście rozumiem różne losowe sytuację, ale mam wrażenie, że branże weselną dotykają je nazbyt często 😉

  1. To samo flow 

Dobrze jest nadawać na tej samej fali. W końcu z danymi osobami będziecie pracować w najważniejszym dla Was dniu. Dobrze jest więc gdy osiągacie swego rodzaju porozumienie

  1. Cena

Oczywiście wesele to droga sprawa i zawsze powinniśmy działać w ramach zaplanowanego budżetu. Dlatego cena zawsze ma znaczenie. Jednak pamiętajcie, że doświadczenie i umiejętności nie równają się najniższej cenie.

Organizacja wesela

Na co warto zwracać uwagę przy kontakcie z podwykonawcą?

  1. Strona www. Nie do przyjęcia dla mnie jest fakt, że ktoś nie ma własnej strony.
  2. Profile w mediach społecznościowych. To jest miejsce gdzie ludzie mogą wyrażać swoje opinie, oceny. Dla mnie podstawa!
  3. Opinie. Tu oczywiście warto zachować czujność. Często osoby zadowolone nie wyrażają swoich opinii, za to sfrustrowane się nie oszczędzają w tym zakresie. 

Na co warto zwracać uwagę przy podpisaniu umowy z podwykonawcą?

Nie jestem prawnikiem, ale umów dużo widziałam i są takie, które od razu budzą we mnie spore wątpliwości. Poniżej zostawiam 7 punktów, które wg mnie każda umowa powinna zawierać

  1. Dane Zleceniodawcy i Zleceniobiorcy. Oczywiście Was bardziej interesują dane zleceniobiorcy czyli Waszego podwykonawcy. Takie dane powinny zawierać nazwę, adres, Nip. Brak działalności jest dla mnie równoznaczny z nie podpisaniem umowy. 
  2. Miejsce, datę i godziny wykonania usługi. 
  3. Przedmiot umowy, czyli to co Wy zlecacie Zleceniobiorcy a co Zleceniobiorca zobowiązuje się zrealizować
  4. Cena usługi. Umowy związane z weselem podpisuje się zazwyczaj z odległym terminem realizacji. Naturalne jest, że cena może ulec zmianie w tym okresie, dlatego konieczny jest albo zapis o gwarancji ceny albo informacja do jakiej kwoty może cena wzrosnąć.
  5. Zadatek/zaliczka- często mylone są te dwie kwestie. W momencie kiedy dochodzi do realizacji usługi, nie ma różnicy czy była to zaliczka czy zadatek. Różnica pojawia się w momencie niewykonania usługi. Zaliczka w momencie gdy nie dochodzi do wykonania przedmiotu transakcji jest zwracana bez względu na to kto się z umowy wycofał. W przypadku zadatku sytuacja wygląda trochę inaczej. Gdy para młoda wypowiada umowę Zleceniobiorcy zadatek jej przepada, ale w sytuacji gdy Zleceniobiorca wypowiada umowę zwraca Zleceniodawcy dwukrotność zadatku. To w mojej ocenie jest bezpieczniejsze rozwiązanie zarówno dla pary młodej jak i firm. 
  6. Sposób rozliczenia umowy wraz z kwotami i terminami płatności.
  7. Ewentualne dodatkowe opłaty jak np. w przypadku sali weselnej „za wniesienie własnego alkoholu”

Nie jestem zwolenniczką długich umów i sama takich nie stosuję. Pamiętajcie, że jeżeli są w umowie zapisy, które budzą Wasze wątpliwości warto je skonsultować z prawnikiem. 

You may also like