TEMAT TYGODNIA: DRUHNY- WSZYSTKO CO TRZEBA O NICH WIEDZIEĆ

Przez Aleksandra Kwiecień

Druhny jeszcze niedawno kojarzyły się nam głównie z amerykańskimi filmami. Mało która panna młoda decydowała się na druhny na swoim weselu. Aktualnie trendy mocno się zmieniają. Z ankiety, którą opublikowałam na moim Instagramie wynika, że co czwarta panna młoda planuje mieć druhny. W mojej ocenie wskaźnik ten w kolejnych latach będzie się zwiększał. 

Podążając za tym trendem i Waszymi oczekiwaniami postanowiłam przygotować dla Was zbiór najważniejszych informacji o druhnach.

 Co dowiecie się z tego artykułu?

Jakie obowiązki mają druhny?

Kto może zostać druhną?

Kto najczęściej zostaje druhną?

Ile powinno być druhen?

Czy druhny musza mieć takie same suknie?

Jakie suknie powinny mieć druhny? 

Kto wybiera suknie dla druhen?

Jaki kolor sukni dla druhen wybrać?

Kto powinien zapłacić za suknie druhen?

Kiedy poprosić dziewczyny o to by zostały druhnami?

Jakie obowiązki mają druhny?

Druhny przede wszystkim, w odróżnieniu od świadkowej, nie mają żadnych formalnych obowiązków. W przypadku druhen możemy więc mówić tylko o obowiązkach nieformalnych. 

Do obowiązków druhen zaliczamy:

  1. Uczestniczenie w orszaku ślubnym, czyli towarzyszenie pannie młodej w drodze do ślubu zarówno kościelnego (konkordatowego) jak i cywilnego.
  2. Wsparcie świadkowej w organizacji wieczoru panieńskiego.
  3. Dbanie o dobrą zabawę i samopoczucie przyszłej panny młodej na wieczorze panieńskim.
  4. Dbanie o dobrą zabawę na przyjęciu weselnym.
  5. Ewentualna pomoc w dekorowaniu sali.
  6. Wsparcie pary młodej w organizacji wesela. 
  7. Pomoc przy odbieraniu prezentów i kwiatów podczas składania życzeń parze młodej. 
  8. Uczestniczenie w sesji zdjęciowej z panną młodą/parą młodą

Kto może zostać druhną?

Nie ma żadnych ograniczeń związanych z wiekiem druhny czy jej stanem cywilnym. Przyjęło się, że druhny powinny mieć powyżej 16 lat. Jeżeli w Twoim orszaku będą młodsze dziewczyny, zwykle mówi się na nie młodsze druhny lub druhenki. 

Kto najczęściej zostaje druhną?

Druhnami zazwyczaj są najbliższe przyjaciółki panny młodej, jej siostry, kuzynki. 

Ile powinno być druhen?

Zazwyczaj na weselach, które ja organizowałam było 4-6 druhen. W mojej ocenie to optymalna ilość. Jeżeli jednak masz więcej kandydatek do tej roki, uważam, że dobrze byłoby się zmieścić w liczbie 10.

Czy druhny muszą mieć takie same suknie? 

Suknie druhen przede wszystkim muszą być zgodne z wizją panny młodej. W mojej ocenie dobrze jest, gdy ich suknie są takie same suknie. Oczywiście mogą nieznacznie różnić się krojem jednak ich kolor, styl i długość powinny być jednakowe. 

Jakie suknie powinny mieć druhny?

Druhny są przepięknym tłem dla panny młodej, w związku z tym ich suknie nie mogą przyćmić sukni i wizerunku tej najważniejszej na uroczystości kobiety. 

Nie mogą być: zbyt krótkie, ze zbyt dużym dekoltem czy zbyt obcisłe. Suknie druhen muszę być eleganckie i adekwatne do uroczystości jakimi są ślub i wesele. W mojej ocenie najlepiej sprawdzają się długie suknie. One zawsze prezentują się z klasą. 

Kto wybiera suknie dla druhen? 

Na wygląd sukni dla druhen decydujący wpływ ma panna młoda i jej wizja.  Polecam Wam wybrać się wspólnie do sklepu i razem poszukać tych idealnych kreacji. To może być dla Was super zabawa. 

Rada dla panny młodej

Warto wziąć pod uwagę różne rodzaje sylwetek druhen oraz ich komfort w danych sukniach zarówno ten fizyczny jak i psychiczny. 

Jaki kolor sukni dla druhen wybrać?

Kolor sukni druhen powinien być spójny z tematem przewodnim wesela. Jeżeli wesele planowane jest w kolorach różu i złota w takich kreacjach powinny wystąpić druhny. W mojej ocenie dziwnie wyglądałyby wówczas np. w kolorze chabrowym. 

Kto płaci za suknie dla druhen?

Kobieta godząc się na propozycje zostania druhną powinna liczyć się z tym, że za suknie płaci sama. Bycie druhną to przywilej i zaszczyt nie kara. Oczywiście gdy ktoś z jakiś względów nie jest w stanie sam sfinansować sobie sukni sugeruję szczerze porozmawiać z panną młodą. Jeżeli suknie, która wybrała panna młoda są zbyt drogie, żeby druhny mogły sobie na nie pozwolić warto znaleźć tańszy odpowiednik, spróbować uszyć suknie lub rozważyć podział kosztów między druhny a parę młodą.

Kiedy poprosić dziewczyny o to by zostały druhnami?

Uważam, że im szybciej tym lepiej. Dobrze jest wówczas przedstawić ewentualne oczekiwania w stosunku do druhen, pokazać im koncepcje sukni i szczerze zapytać co o tym sądzą. 

Bardzo mnie cieszy fak, że coraz cześciej panny młode decydują się na druhny. Osobiście uwielbiam druhny na weselu, dlatego mocno rekomenduje Wam takie rozwiązanie. 
Polecam Wam inspiracje sesji z druhnami, znajdziecie ją TUTAJ

Źródło zdjęć Pinterest.

You may also like