TEMAT TYGODNIA: ŚLUB W PLENERZE

Przez Aleksandra Kwiecień

Ślub w plenerze to marzenie wielu par młodych. To taki ślub w iście amerykańskim stylu, o którym ja również marzyłam 🥰 

Czy można zorganizować taki ślub w Polsce?

Oczywiście, że tak i nie jest to wcale skomplikowana procedura, ale…

No właśnie niestety jest jakieś „ale”.

Można zorganizować cywilny ślub w plenerze (ślub poza Urzędem Stanu Cywilnego) lub humanistyczny (ślub humanistyczny nie ma skutków prawnych, czyli formalnie nie jesteście po takim ślubie małżeństwem). Nie znam osobiście żadnych przypadków ślubów kościelnych/konkordatowych udzielanych w plenerze. teoretycznie biskup może wydać zgodę na ślub poza Kościołem. Z mojego doświadczenia jednak wynika, że prawdopodobieństwo uzyskania zgody na ślub plenerowy w w miejscu wybranym przez młodą parę jest zerowe lub bardzo niskie.

Każdego roku kilka par, którym organizuję wesela pisze pisma do biskupa z prośbą o wydanie zgody na udzielenie ślubu poza Kościołem (sama takie pismo pisałam) jednak jak dotąd żadna z tych par zgody takiej nie otrzymała- ja również 🤷‍♀️

Aczkolwiek słyszałam o przypadkach, że przy Kościele w ogrodzie jest kapiliczka i tam np. są udzielane śluby plenerowe

Ile kosztuje ślub w plenerze? 

Z formalnych opłat jakie musi uiścić para młoda to 1000 zł w USC. Jest to opłata za ślub poza USC oraz 84 zł opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa. To są kwoty jakie narzeczeni opłacają w urzędzie. Kolejne opłaty wiążą się z wynajęciem i dekoracjami miejsca zaślubin a jak o dekoracjach mowa wiecie, że „sky is the limit” 😊

W przypadku ślubu humanistycznego nie ma ustalonych odgórnych kwot za udzielenie takiego ślubu wszystko więc zależy od stawki Mistrza Ceremonii, który będzie udzielał Wam ślubu plus opłata za wynajęcie miejsca ślubu wraz z jego udekorowaniem. Opłata za Mistrza Ceremonii nie powinna być wyższa niż za urzędnika USC.

Kiedy zacząć organizować ślub poza USC?

To zależy od miejsca. Urząd Stanu Cywilnego we Wrocławiu aktualnie umożliwia zapisy na ślub poza USC do końca roku 2022. Następnie nie wcześniej niż na pół roku przed ślubem i nie później niż na miesiąc przed planowanym ślubem, narzeczeni zgłaszają się do urzędu z ważnymi dokumentami tożsamości,   składają  zapewnienia o barku przeszkód do zawarcia małżeństwa i uiszczają opłatę skarbową.

Z informacji jakie dostałam od niektórych z Was wiem, że nie wszystkie urzędy tak postępują ze wcześniejszymi rezerwacjami terminu i przyjmują zapisy na ślub nie wcześniej niż 6 miesięcy przed terminem. 

Ile wcześniej należy zorganizować humanistyczny ślub w plenerze? 

Termin od 12-6 miesięcy przed terminem ślubu w mojej ocenie jest optymalny. 

Ilość ślubów humanistycznych w Polsce jest znacznie mniejsza niż ślubów cywilnych poza USC, aczkolwiek z roku na rok zainteresowanie takimi ślubami się zwiększa. 

Jakie są wymagania USC co do miejsca organizacji ślubu?

Wymagania są dwa:

1. Miesjce ma zapewniać zachowanie uroczystej formy zawarcia małżeństwa 

2. Miejsce ma zapewnić bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński.

Czy konieczne jest zadaszenie?

Teoretycznie nie, ale w przypadku braku zadaszenia kierownik USC może wydać negatywną decyzję na udzieleniu ślubu w takim miejscu. O burze, deszcze, wiatry w naszej szerokości geograficznej nie trudno : „taki mamy klimat”🤷‍♀️

Oragnizując ślub w plenerze warto zadbać o odpowiednią aranżację miejsca by było pięknie, stylowo i wyjątkowo. 

źródło zdjęć: źródło własne i pinterst

You may also like