Temat tygodnia: Alkohol, toasty

Przez Aleksandra Kwiecień

Z tego artykułu dowiesz się:

Ile par decyduje się na alkohol?

Ile par decyduje się na wódkę?

Jakie inne alkohole poza wódka wybierają pary młode?

Jak serwować alkohole?

Jak wznosić toasty?

Ile alkoholu  należy liczyć na wesele?

Ile napojów bezalkoholowych należy liczyć na wesele?

W jakie napoje bezalkoholowe należy zaopatrzyć się na weselu?

Nieodłącznym elementem prawie każdego wesela jest alkohol. Zorganizowałam ponad 350 wesel i na palcach jednej ręki mogę policzyć wesela w 100% bezalkoholowe. Muszę zaznaczyć, że absolutnie nie namawiam nikogo do picia alkoholu, ale nawet z ankiety przeprowadzonej za pośrednictwem Instagrama wynika, że 98% par planuje alkohol na swoim weselu. 

Jaki alkohol wybierają pary młode?

98% par decyduje się na wódkę- to z pewnością absolutna klasyka.

Z ankiety przeprowadzonej za pośrednictwem instagrama wynika, że 97% par poza wódką wybiera dodatkowe alkohole. Jakie?

Klasycznie w zdecydowanej większości są to wina. 95% osób biorących udział w ankiecie zdeklarowało, że na ich weselu będą wina. Wina stały się niemal takim samym standardem jak wódka. Z mojego doświadczenia wynika, że znacznie mniej aktualnie goście piją wódki na rzecz wina właśnie. Uważam, że to dobry kierunek, choć daleko nam jeszcze do krajów południowych, myślę, że idziemy, jak śpiewa Dawid Podsiadło „w dobrą stronę”.

Poza winem pary wybierają: whisky, rum, giny, nalewki itp. Czyli absolutny miks 😀

Jak serwować alkohole?

Przede wszystkim schłodzone! Wódka musi być zmrożona, wino odpowiednio schłodzone. Wódka powinna być serwowana w coolerze, wino w coolerze też jest mile widziane. 

Alkohole powinny być nalewane z prawej strony, czyli tak jak stoją kieliszki. 

Toasty

Ogromnie cieszy mnie fakt, że coraz popularniejsze na weselach stają się toasty i przemówienia. Nie mówię tu o toastach w stylu: „zdrowie młodej pary” chodzi mi i przemyślane, przygotowane przemówienia. Uwielbiam je! Na weselach międzynarodowych, w szczególności angielskich takie toasty to chleb powszedni, co można obserwować na niejednym filmie. 

Jak wznosić toasty?

Przede wszystkim toast, zgodnie z zasadami savoir vivru powinno się wznosić na stojąco, z winem. Osoby, które nie piją alkoholu również powinny wznieś toast winem, choć absolutnie nie muszą go pić. Głównie chodzi o gest.

Ile alkoholu należy liczyć na osobę?

Przelicznik, który ja stosuję to:

Wódka 0,35l na osobę

Wino 1 butelka na dwie osoby

Piwo 0,5 l na dwie osoby 

Ile napojów należy liczyć na osobę?

Woda 1l na osobę

Soki 0,75l na osobę

Napoje gazowane 0,75l na osobę 

Jakie napoje bezalkoholowe kupić na wesele?

W mojej ocenie konieczne są „alkohole bezalkoholowe” jakkolwiek paradoksalnie to brzmi 😀 chodzi o wina bezalkoholowe i piwa bezalkoholowe. Na każdym weselu zdarzają się osoby, które nie piją alkoholu, warto więc o nie zadbać. 

Poza tym warto zaopatrzyć się w soki-polecam pomarańczowy i jabłkowy, wodę niegazowaną, wodę gazowaną i napoje gazowane takie jak: cola/pepsi, sprite, tonic, fanta. W zdecydowanej większości stawiałabym na colę/pepsi.

Jeżeli kupujecie napoje typu cola, pepsi itp. Koniecznie zaopatrzcie się w wersje bezcukrowe!

You may also like