Zwyczaje weselne

Przez Aleksandra Kwiecień

Zwyczaj  to ustalony w zbiorowości sposób zachowania, a jego istnienie oparte jest na tradycji. Jak wiele lat wstecz sięgają poszczególne zwyczaje weselne?  Nie wiem i pewnie trudno dziś się tego doliczyć. Chociaż właściwie bardziej zastanawia mnie pytanie, jak długo jeszcze będziemy tych zwyczajów przestrzegać?  Świat się zmienia, zmieniają się wzorce, autorytety. Jako,  że żyjemy w globalnej wiosce i przepływ informacji jest naprawdę szybki, przychodzą do nas nowe mody, trendy za którymi podążamy , które z czasem się u nas zakorzenią.  Ważne jest jednak żebyśmy znali swoją  tradycję i przekazywali ją dalej.

Dziś przedstawię najbardziej popularne zwyczaje, z jakimi każdy z Was się spotkał, podejrzewam, że na każdym ślubie.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

Jest to ceremonia odbywająca się w domu Pani Młodej lub Pana Młodego. Najczęściej udział w niej bierze najbliższa rodzina. Ceremonia błogosławieństwa ma bardzo różny przebieg , gdyż uwarunkowana jest panującymi w danym domu zwyczajami.

WEJŚCIE DO KOŚCIOŁA

To kwestia wynikająca z indywidualnych życzeń Młodej Pary.

Goście weselni mogą czekać na Młodych przed kościołem, by później wspólnie do niego wkroczyć.

Goście mogą również czekać na Młodych w kościele, a ci razem zmierzają do ołtarza.

Goście wraz z Panem Młodym czekają na Panią Młodą w kościele. Tę z kolei do ołtarza prowadzi ojciec.

WYJŚCIE Z KOŚCIOŁA

Jako pierwsi wychodzą goście, by przywitać małżonków sypiąc im na szczęście ryż, cukierki, pieniądze, płatki kwiatów itd. Następnie goście składają życzenia Młodej Parze, chyba, że Młoda Para zastrzegła sobie, żeby życzenia składać w sali weselnej.

PRZYWITANIE MŁODYCH CHLEBEM I SOLĄ
Staropolski obyczaj nakazuje, aby Młodą Parę rodzice przywitali słowami „Witamy was chlebem i solą, aby Wam chleba i soli nigdy w życiu nie zabrakło”. Z bochenka nowożeńcy odrywają po kawałku chleba, moczą go w soli i zjadają. Następnie Młodzi biorą kieliszki z wodą lub wódką wypijają do dna i rzucają mocno za siebie, tak aby kieliszki się rozbiły. Rozbite kieliszki symbolizują szczęście i radość w życiu.

WEJŚCIE NA SALĘ

Tradycja nakazuje, aby Pan Młody przeniósł swą małżonkę przez próg sali na której odbywać się będzie uroczystość weselna. Przywitanie Młodych oraz wejście na sale odbywają się w różnej kolejności gdyż to zależy od rodzaju Sali .

PIERWSZY TANIEC

Po zajęciu miejsca przez gości, zazwyczaj też już po obiedzie następuje pierwszy wspólny taniec nowożeńców. Jest on dość krępujący, gdyż wszyscy goście wpatrzenie są Młodą Parę. Dlatego też coraz częściej Młodzi decydują się na naukę pierwszego tańca.

PODZIĘKOWANIA DLA RODZICÓW

Młoda Para chcąc podziękować swoim rodzicom za trud włożony w ich wychowanie, wręcza drobne upominki: kwiaty, zdjęcia, dyplomy dla najlepszych rodziców. Coraz bardziej popularną formą podziękowań są filmiki, prezentacje . Następnie zazwyczaj pojawia się piosenka „Cudownych rodziców mam” są łzy, tańce, generalnie dużo emocji.  Dla mnie to zawsze bardzo wzruszający moment wesela.

OCZEPINY

Zgodnie z tradycją odbywają się o północy. Głównym punktem programu jest rzucanie przez Panią Młodą welonu a przez Pana Młodego muszki. Welon rzucany jest za siebie, gdzie łapią go wszystkie panny obecne na weselu. Podobnie postępuje Pan Młodą, ale jego muszkę łapią kawalerowie. Panna która złapała welon tańczy z kawalerem, który złapał muszkę.

Tule na razie jeżeli chodzi o zwyczaje weselne. Niektóre z nich będziemy omawiać bardziej szczegółowo :)

You may also like