TEMAT TYGODNIA: Teściowie. FAKTY I MITY

Przez Aleksandra Kwiecień

Teściowie to kontrowersyjny temat, jednak każdy kto planuje wesele musi się z nim zmierzyć. 

W ostatniej relacji poruszyłam temat teściów i wywołał on prawdziwą burzę w wiadomościach od Was. Naczytałam się wiele Waszych historii. Dziękuję Wam przy okazji za podzielenie się nimi i za zaufanie. Nie były to historie, które się czyta i się o nich zapomina. One zostaną we mnie na dłużej. Nie były to przyjemne historie, ale były prawdziwe. Na potwierdzenie tych historii niech będzie to, że aż 14% z Was była bliska odwołania ślubu właśnie przez przyszłych teściów…

W ostatniej relacji zadałam Wam 5 pytań na temat teściów. Po moich pytaniach udostępniłam okienko, żebyście same sobie mogły zadać pytania i pytań tych było mnóstwo. Nie byłam w stanie ich wszystkich udostępnić.

 Pierwsze pytanie, które zadałam brzmiało:

Jak określiłabyś swoją relację z teściami w skali od 1 do 5?

Nie lubię ich (skala 1) 4% głosów

Średnio (skala 2) 16% głosów

Raczej dobrze (skala 3-4) 50 % głosów

Bardzo dobrze (skala 5) 30% głosów.

To w sumie dało mi wiele do myślenia. Praktycznie każdego dnia dostaje od Was wiadomości w sprawie teściów a jednak z ankiety wynika, że 80% z Was swoją  relację z teściami ocenie dobrze lub bardzo dobrze. Pocieszające jest więc, że zdecydowana większość z Was nie ma problemów z teściami. Problem z teściami mi co 5 z nas.

Drugie pytanie brzmiało:

Czy uważasz, że Twoja relacja z teściami mogłaby być lepsza? 

TAK 58%

NIE 42%

Rozumiem, że na tak zagłosowały również te osoby, które oceniają relację z teściami dobrze i chciałyby mieć bardzo dobrze 🙂 mi dobrze w zupełności by wystarczyło.

Trzecie pytanie:

Czy masz poczucie, że Twoi rodzice narzucają swoje zdanie w sprawie Waszego Wesela?

TAK 26%

NIE 74%

Czwarte pytanie:

Czy masz poczucie, że Twoi teściowie narzucają swoje zdanie w sprawie Waszego Wesela?

TAK 36%

NIE 64%

Piąte pytanie:

Kto bardziej narzuca swoje zdanie w sprawie Waszego wesela?

Moi rodzice 46%

Moi teściowie 54%

Kolejne pytania były od Was.

Czy rodzice dorzucają się Wam do wesela

TAK 67%

NIE 33%

Czy teściowie dorzucają się Wam do wesela?

TAK 57%

NIE 43%

Jak będziecie zwracać się do teściów po ślubie?

MAMO, TATO 24%

PO IMIENIU 11%

PANI/PAN 20%

NIE WIEM 45% 

Czy teściowie przekonywali Was do rodzaju ślubu (cywilnego, kościelnego)?

PRZEKONYWALI 23%

NIE WTRĄCALI SIĘ 77%

Czy Wasi rodzice/teściowie narzucają Wam kogo zaprosić na wesele?

TAK 49%

NIE 51%

Czy rodzice/teściowie obrazili się za brak realizacji ich wizji?

TAK 18%

NIE 82%

Przyznam szczerze, że nie rozumiem jak można obrazić się na swoje dzieci bo chcą zrobić takie wesele o jakim marzą a nie jakie chcą rodzice. Jestem matką i nie wyobrażam sobie czegoś takiego.

Czy Wasi teściowie zaprosili kogoś na Wasze wesele bez Waszej wiedzy?

TAK 7%

NIE 93%

Reasumując. 

Najczęściej pojawiający się problem związany z teściami jest taki, że oni mają swoją wersje Waszego wesela, która znacznie różni się od Waszej wersji. Co zrobić by uniknąć tego rodzaju nieporozumień? Rozmawiać! Przede wszystkim Wy przyszła para młoda musicie mieć określoną swoją wersje wesela. To jest absolutny priorytet. Od tego powinniście zacząć planowanie wesela. Na początku powinniście ustalić takie rzeczy jak:

Szacunkowy termin wesela

Szacunkowy styl wesela

Rodzaj ślubu

Wstępna lista gości 

Szacunkowy budżet wesela

Sposób finansowania wesela

Gdy ułożycie sobie takie rzeczy,  powinniście spotkać się z rodzicami i przedstawić im swoją wizję przyjęcia weselnego. To jest naprawdę niezwykle ważne, bo to pomoże uniknąć nieporozumień w przyszłości. Wiem, że najpewniej i tak jakieś się pojawią, ale zawsze będziecie mieć „podkładkę”, że od początku ustaliliście, że np. Zapraszacie max 60 osób tylko najbliższych z rodziny plus przyjaciół, że nie będziecie mieli ślubu kościelnego tylko cywilny w plenerze itp. 

Pamiętajcie, że to jest Wasze wesele, więc ono powinno być zrealizowane tak jak Wy tego chcecie. Wasi rodzice mieli swoje wesele, niech pozwolą Wam świętować ten dzień tak jak Wy go sobie wymarzyliście. Bez względu na to czy finansują Wam wesele czy nie! Jeżeli ktoś mówi, że płaci za wesele i ma być tak jak on chce, to ja podziękowałabym za taką formę finansowania… Nie powinniście mieć wyrzutów sumienia, że macie inną wersję wesela niż Wasi rodzice, macie do niej prawo a Wasi rodzice nie mają prawa wymuszać na Was swojej wersji. 

Podsumowując Wasze wesele powinno być zgodne z Waszą wizją.

You may also like