TEMAT TYGODNIA: KTO PŁACI ZA WESELE?

Przez Aleksandra Kwiecień

Sposób finansowania wesela to temat, z którym muszą zmierzyć się wszyscy planujący wesele a nie wszyscy wiedzą o jakich w ogóle kosztach mówimy. O budżecie weselnym więcej pisałam TUTAJ. Poniżej dla przypomnienia szacunkowe koszty średniej wielkości wesela. Te koszty jak widzicie są bez większych „ekstrasów” a im więcej takich planujecie tym bardziej Wasz budżet będzie się powiększał.

Jak widzicie nie są to małe kwoty, dlatego sposób finansowania wesela warto ustalić już w początkowej fazie planowania przyjęcia. Kiedyś 100% kosztów ponosili rodzice, teraz nie jest to już taki standard. 

Jak to teraz wygląda?

Jakie są formy finansowania wesela?

Młodzi płacą za wszystko sami

Rodzice płacą za wszystko 

Rodzice pomagają w finansowaniu wesela

Alternatywne środki np. Kredyt. 

Z ankiety, jaką przeprowadzałam za pośrednictwem instagrama wynika, że około 50% par finansuje wesele sama bez pomocy rodziców co za tym idzie drugie 50% korzysta z pomocy rodziców. 

Dlaczego co druga para sama finansuje swoje wesele?

Aktualnie średnia wieku w jakim bierze się ślub wzrosła, w związku z tym młodzi są niezależni finansowo i decydując się na wesele sami  chcą pokryć koszty z nim związane.

W ankiecie pojawiło się jeszcze pytanie dotyczące alternatywnych źródeł finansowania wesela jak np. kredyt.

Na to pytanie twierdząco odpowiedziało 6% uczestników ankiety (97 osób odpowiedziało, że korzysta z kredytu, 1424 osoby odpowiedziały, że nie korzystają)

Ostatnie pytanie brzmiało:

Jak rozliczacie wesele ze swoją połówką? 

40% respondentów odpowiedziało; Pół na pół

37% ankietowanych odpowIedziało: Każdy płaci za swoich gości, reszta wydatków 50/50 

23% osób odpowiedziało: Inny podział

Przy ostatniej odpowiedzi prosiłam o doprecyzowanie. Większość z Was napisała, że macie wspólne konto i z niego płacicie za wesele lub każdy płacie ile może w stosunku do swoich zarobków. 

Finansowanie wesela niewątpliwie jest ważnym tematem, dlatego by uniknąć późniejszych nieporozumień ustalcie tę kwestię na samym początku planowania przyjęcia weselnego. 

You may also like