Czy zapewnić weselnym gościom nocleg?

Przez Aleksandra Kwiecień
Czy zapewnić weselnym gościom nocleg

Czy zapewnić weselnym gościom noclegBardzo często dostaje od Was pytania dotyczące konieczności organizowania noclegu dla weselnych gości. Nie ma tu właściwie jednoznacznej odpowiedzi. Możemy dywagować nad tym co wypada, a co nie. Jednak zazwyczaj wszystko opiera się o Wasz weselny budżet.

Jeżeli organizujecie wesele wyjazdowe, z dala od miejsca zamieszkania Waszego i Waszych gości w dobrym tonie jest zapewnić przynajmniej jeden nocleg. Wyjazd na takie wesele wiąże się ze sporymi wydatkami dla wszystkich zaproszonych więc biorąc pod uwagę fakt dojazdu, prezentu dla Was, często zakupu odpowiednich ubrań i kosztu noclegów część z gości może niestety zrezygnować z uczestnictwa podczas Waszego ślubu i przyjęcia weselnego. To co według mnie jest najważniejsze przy rozpoczęciu organizacji wesela to stworzenie sumiennego budżetu i na tej podstawie określić na co możecie sobie pozwolić tworząc własną wizję ślubu. Jeżeli marzycie o ślubie nad morzem a zarówno Wy jak i większość Waszych gości jesteście z Opola, weźcie wówczas pod uwagę wesele na mniejszą liczbę osób lub wesele poza szczytem nadmorskiego sezonu. Absolutnie nie chodzi o rezygnację z marzeń! Powinniście jednak dostosować marzenia do rzeczywistości.

Jeżeli natomiast wesele organizujecie niedaleko miejsca zamieszkania, nie ma obowiązku zapewnienia gościom noclegu. Goście zazwyczaj wracają do domów taksówkami. W takiej sytuacji zamiast o noclegu możecie pomyśleć o transporcie dla Gości np. o wynajmie „busika”.

Co gdy wesele planujecie jednak kilkaset kilometrów od domu i nie macie możliwości „okrojenia” liczby zaproszonych gości? W takiej sytuacji proponuję zapewnić nocleg najbliższej rodzinie. Według mnie całkowicie niedopuszczalną sytuacją jest gdy np. Wasza babcia musiałaby opłacać za siebie pokój w hotelu. Warto również wynegocjować dla Waszych gości odpowiednią cenę w pokoju. Naturalną również kwestią jest poinformowanie gości zarówno o zapewnieniu noclegu jak i jego braku.

Organizacja przyjęcia weselnego to często umiejętność pójścia na wiele kompromisów. To do Was należy ostateczna decyzja jak Wasze wesele będzie wyglądać, jak Wy i Wasi goście będziecie je wspominać.

You may also like