TEMAT TYGODNIA: Sztuka cukiernicza

Przez Aleksandra Kwiecień

Rynek cukierniczy na przestrzeni kilku ostatnich lat bardzo się rozwinął. Powstało wiele fantastycznych firm, które tworzą małe dzieła sztuki, spełniając tym samym najbardziej wysublimowane oczekiwania młodych par. Mnie bardzo to cieszy ponieważ słodkie stoły stały się powszechne i dostępne dla większości nowożeńców. Nie jest to towar deficytowy jak, miało to miejsce jeszcze kilka lat temu, a w mojej ocenie nadal jest „luksusowy”. Różnego rodzaju inspiracje słodkiego stołu znajdziecie TUTAJ.  Dziś poza inspiracjami chciałabym zająć się firmami, które te inspiracje będą realizować. 

Otrzymacie ode mnie listę pytań, jakie warto zadać podczas spotkania z cukiernikiem oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania.

Kiedy należy zamówić wyroby cukiernicze na wesele? 

W mojej ocenie dla własnego spokoju najlepiej to zrobić pół roku przed terminem wesela. Dlaczego tak szybko? Cukiernie zarówno te mniejsze jak i większe mają zawsze ograniczone moce przerobowe. Jedne są w stanie zrobić 10 tortów, inne 2 i ani jednego więcej. Jeżeli więc zależy Wam na jakiejś konkretnej firmie, lepiej złożyć zamówienie z półrocznym wyprzedzeniem a w późniejszym czasie je skonkretyzować niż na miesiąc przed weselem szukać takiej firmy, która jest akturat wolna. (To dotyczy każdego podwykonawcy. Im wcześniej zaczniecie poszukiwania tym macie większy wybór i na mniejszą ilość kompromisów musicie iść). 

Jak duży tort zamówić? 

Najczęściej pary młode kierując się powszechnie znaną zasadą przy organizacji wesela „żeby nie zabrakło ;)” zamawiają za duży tort. Czasem wynika to z przeliczeń cukierni, czasem para woli zamówić o kilka kilogramów więcej. Przelicznik, który ja sugerują moim parom to 13 dkg na osobę i zaokrąglamy w górę. 

Przykład: Wesele 80 osób: 80×0,13=10,4kg -> zaokrąglając do góry zamawiamy 11 kg. 

Czy na torcie stawiamy figurki pary młodej? 

Totalnie odradzam Wam stawiania plastikowych/gipsowych figurek czy serduszek. Rynek cukierniczy naprawdę bardzo się rozwinął i tego typu wątpliwe ozdoby sugeruję odpuścić.

Czy tort musi być serwowany o północy? 

Nie musi, co więcej również odradzam Wam takiego scenariusza. Czy jest ktoś, kto o północy ma ochotę na tort? W mojej ocenie idealnym rozwiązaniem jest gdy tort serwowany jest w pierwszej połowie wesela między obiadem a 22.00.

Jak atrakcyjnie podać tort? 

Tort to atrakcja weselna więc powinien być serwowany również w atrakcyjny sposób. Metalowym wózkom gastronomicznym mówimy więc zdecydowane NIE. Polecam elegancki stół. Jeżeli sala takim nie dysponuje wystarczy klasyczny stół przykryty długim, do ziemi obrusem udekorowany np. świeżymi kwiatami.

Czy na weselu musi być tort?

Nie musi. To Wy tworzycie własny scenariusz wesela i to Wy jesteście za niego odpowiedzialni. Organizowałam kilka przyjęć, na których para młoda zrezygnowała z serwowania tortu. 

Źródło zdjęć Instagram @laombrecreations

Jeżeli jesteście ciekawi jakie pytania należy zadać cukiernikom TUTAJ znajdziecie listę 🙂 

You may also like