Temat tygodnia. Dzieci na weselu cz. II

Przez Aleksandra Kwiecień

Po ostatnim artykule dotyczącym dzieci na weselu (znajdziecie go TUTAJ) dostałam wiele zapytań dotyczących dzieci pary młodej czy dzieci z najbliższej rodziny. Dlatego postanowiłam ponownie zmierzyć się z tym tematem by kompleksowo odpowiedzieć na nurtujące Was kwestie. Co znajdziecie w dzisiejszy tekście?

 1. Czy dobrze jest wyróżnić dzieci pary młodej na przyjęciu weselny? 
 2. Czy można zaangażować dzieci pary młodej w ślub i wesele? 
 3. Czy dzieci pary młodej powinny siedzieć przy stole prezydialnym?
 4. Jakie role przydzielić dzieciom z najbliższej rodziny? 
 5. W jakim wieku powinny być dzieci by móc zaangażować je w zadania specjalne?
 6. Czy potrzebne jest zatrudnienie opiekunki do dzieci pary młodej?
 1. Czy dobrze jest wyróżnić dzieci pary młodej na przyjęciu weselnym? 

Bardzo często zdarza się, że osoby, które biorą ślub mają już ustabilizowaną sytuację zawodową i materialną. Mają ułożone życie, wspólny dom i dorobili się również potomstwa. 

Dzieci pary młodej to wyjątkowi goście i dlatego wyjątkowo należy o nich zadbać, jednak nie należy zapominać, że w dniu ślubu najważniejszymi osobami są panna młoda i pan młody. Zdaję sobie sprawę, że nie jest łatwo na przyjęciu weselnym pogodzić rolę mamy z rolą  panny młodej czy rolę pana młodego z rolą taty, dlatego warto wcześniej przemyśleć kwestię pomocy w opiece nad dzieckiem/dziećmi podczas wesela. Oczywiście sposób sprawowania opieki nad dziećmi zależny jest od wieku Waszego potomstwa niemniej warto mieć osobę, która weźmie na siebie odpowiedzialność związaną z dziećmi. Z mojego doświadczenia wynika, że często taką osobą jest babcia lub niania. 

Ponieważ dzieci jak już wcześniej wspomniałam to wyjątkowi gości, tak też należy ich ubrać (polecam również zaopatrzyć się w rzeczy na przebranie, jestem pewna, że szybko będzie trzeba z nich skorzystać ;))

Rada

Pamiętajcie, by poświęcić dzieciom odpowiednią ilość czasu w dniu ślubu. Warto im wytłumaczyć wcześniej co się będzie tego dnia działo, tak by przygotować ich na to wielkie dla Waszej rodziny wydarzenie. 

 1. Czy można zaangażować dzieci pary młodej w ślub i wesele? 

Uważam, że jak najbardziej tak. To w szczególny sposób wyróżni Wasze pociechy. One dodatkowo będą czuły, że mają tego dnia do spełnienia ważne zadanie. Dzieci mogą być częścią orszaku ślubnego. Dziewczynki w pięknych sukniach mogą sypać płatki kwiatów przed parą młodą czy nieść welon panny młodej, elegancki chłopiec natomiast może podać obrączki. Starsze dzieci mogą być zaangażowane np. do czytania Pisma Świętego.

 1. Czy dzieci pary młodej powinny siedzieć przy stole prezydialnym?

To zależy w jakim wieku są dzieci oraz ile osób przy stole prezydialnym się znajduje. Jeżeli planujecie stół standardowy sześcioosobowy: para młoda, świadkowie i ich osoby towarzyszące, myślę, że lepiej byłoby, gdyby dzieci siedziały przy stole z dziadkami oczywiście w pobliżu Waszego stołu. To z pewnością będzie dla nich i dla Was bardziej komfortowe. Myślę, że rozumiecie: biała suknia plus małe dziecko plus obiad może oznaczać katastrofę 🙂 

Rada 

Jeżeli podejmiecie decyzję, że Wasze dzieci siedzą z dziadkami, poproście menadżera sali aby przygotował dla Was dodatkowe miejsca przy tym stole, tak żebyście w każdej chwili mogli się dosiąść.

 1. Jakie role przydzielić dzieciom z najbliższej rodziny? 

Jeżeli chcecie wyróżnić więcej dzieci np. dzieci Waszego rodzeństwa możecie zaangażować je w te same zadania co własne dzieci- dziewczynki mogą sypać kwiatki, chłopcy mogą stanowić eskortę dla Waszego syna, który będzie niósł obrączki. 

 1. W jakim wieku powinny być dzieci by móc zaangażować je w zadania specjalne?

Zazwyczaj w zadania specjalne angażuje się dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Oczywiście konieczne jest dokładnie wytłumaczenie dzieciom zadań a nawet odegranie z nimi próby generalnej. 

Rada

Znacie swoje dzieci, więc to Wy podejmijcie decyzję czy takie zadanie specjalne będzie dla Waszego dziecka dumą czy stresującym wyzwaniem. Jeżeli bardziej skłaniacie się ku drugiej odpowiedzi nie warto na siłę organizować dziecięcego show. 

 1. Czy potrzebne jest zatrudnienie opiekunki do dzieci pary młodej?

To zależy w jakim wieku są Wasze dzieci i czy na co dzień mają opiekunkę. Jeżeli mają uważam, że na weselu również powinna ona być przy dzieciach. To najlepsza opcja zarówno z punku widzenia Waszego jak i dzieci. Jeżeli na co dzień nie korzystacie z pomocy niani warto przedyskutować temat z babciami/dziadkami czy oni będą chcieli wziąć na siebie odpowiedzialność za Wasze pociechy. 

Źródło zdjęć: Pinterest

You may also like