Przy organizacji tradycyjnych wesel, jestem absolutną zwolenniczką zaplanowania miejsca przy weselnych stołach gościom. Dlaczego?
Dzięki temu goście nie czują się zdezorientowani, nie ma wyścigu, kto zajmie, który stolik, nie ma obawy, że goście będą przenosić nakrycia, krzesełka, nie ma chaosu.
Wprowadzenie winietek wraz z planem usadzenia gości daje Wam i Waszym gościom mnóstwo korzyści. Rozplanowanie miejsc, nie jest prostym zadaniem, aby Wam troszkę ułatwić zadanie, proponuję trzymać się następujących zasad:
- 1.Samopoczucie gości
Tworząc plan usadzenia gości koniecznie miejcie na uwadze kto, jak w danym towarzystwie będzie się bawił i czuł.
- 2.Rodzina
Osoby z jednej rodziny powinny siedzieć obok siebie. Z praktyki wiem, że „mieszanie” rodzin nie jest strzałem w dziesiątkę. Goście wówczas czują się skrępowani, zestresowani. Uważam, że nie jest dobrym pomysłem na siłę integrowanie rodzin. To są dorośli ludzie. Jak będą mieli ochotę się zintegrować, to z pewnością zrobią to sami.
- 3.Wiek
Znaczenie lepiej będę dogadywać się osoby w zbliżonym wieku niż towarzystwo nastolatka i czterdziestolatka.
- 4.Hobby
Jeżeli wiecie, że Wasi goście interesują się np. sportem posadźcie ich przy jednym stoliku. Kryterium hobby jest nawet ważniejsze niż wiek. Idealny przykład mogę podać z własnego wesela, gdzie przy jednym stoliku umieściłam: trenera piłki nożnej, zawodowego gracza w piłkę ręczną i amatora tenisa wraz z osobami towarzyszącymi. Goście mimo, iż wcześniej się nie znali szybko złapali wspólny temat.
- 5.Na przemian
Według zasad savoir-vivre goście przy stole powinni siedzieć na przemian: kobieta, mężczyzna, kobieta, mężczyzna.
Usadzenie gości jest bardzo trudną sztuką i nie polecam zostawiać jej na ostatnią chwilę. Wszak optymalne rozplanowanie miejsc będzie z pewnością odbijać się na tym, jak owi goście będą się bawić na Waszym weselu.
Jeżeli będziecie mieli problem z niektórymi zaproszonymi, zawsze możecie zadzwonić i zapytać, z kim chcieliby przy stole usiąść. Powodzenia J