Dzieci na weselu

Przez Aleksandra Kwiecień

Temat obecności dzieci na weselu od lat budzi sporo emocji i od lat pary planujące wesele zastanawiają się jak rozwiązać tę kwestię. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na takie pytania jak:

  1. Czy dzieci na weselu to dobry pomysł?
  2. Jak zaplanować wesele z dziećmi?
  3. Czy animatorki na weselu to na pewno dobry pomysł?
  4. Czy osobny stolik dla dzieci się sprawdza?
  5. Jakie atrakcje zapewnić dzieciom podczas przyjęcia weselnego?
  6. Jak zapraszać na wesele z dziećmi?
  7. Czy wypada zapraszać na wesele bez dzieci? 
  8. Jak zapraszać na wesele bez dzieci?
  9. Dlaczego pary nie chcą zapraszać na wesele dzieci?

Czy dzieci na weselu to dobry pomysł? 

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo wszystko zależy od Waszego podejścia. Odpowiem na nie w tak: jeżeli chcecie zorganizować wesele, na którym będą gościć najmłodsi to jest to dobry pomysł, ale jest on tak samo dobry jak wesele bez udziału dzieci 🙂 

Organizacja wesela to sztuka kompromisu. Niejednokrotnie będziecie stać przed różnymi dylematami i często temat obecności dzieci na weselu do takich właśnie będzie należał. Jeżeli postanowiliście zapraszać na przyjęcie weselne gości z dziećmi postarajcie się zapewnić dla nich atrakcje. Jeżeli zdecydowaliście nie zapraszać dzieci na wesele, nie stresujcie się tym, co inni powiedzą. To jest Wasze wesele i powinno się odbyć na Waszych zasadach.

Jak zaplanować wesele z dziećmi?

Jeżeli podjęliście decyzję, że dzieci będą częścią Waszego wesela, warto przemyśleć dla nich odpowiednie atrakcje. Umówmy się, że atrakcji dla dorosłych na przyjęciach weselnych nie brakuje, dlatego spróbujcie zadbać o to, aby najmłodszym również ich nie brakowało. Warto jest zaplanować czas dla najmłodszych podczas przyjęcia weselnego, żeby zarówno oni jak i ich rodzice dobrze się bawili.

Czy animatorki na weselu to na pewno dobry pomysł? 

Szczerze? Według mnie to najlepszy pomysł na wesele z dziećmi! 🙂 Animatorki to tak samo dobry pomysł dla dzieci jak i ich rodziców 🙂 Animatorki z reguły zatrudniane są przez pary młode na kilka godzin i przez ten czas dzieci mają fantastyczną zabawę a rodzice spokój. 

Na jak długo zatrudnić animatorki? 

Wszystko zależy od godziny rozpoczęcia przyjęcia i wieku dzieci. Czasami animatorki są od początku przyjęcia weselnego czasami przychodzą dopiero po obiedzie. Wszystko zależy od Waszego budżetu, miejsca w sali, godziny rozpoczęcia wesela i do której godziny dzieci mają być obecne na weselu. Uważam, że to dobry pomysł by ustalić godzinę do której dzieci mogą być obecne na weselu. 

Na przykład przyjęcie dla dzieci kończy się o 22.00 czy 23.00. Jest to pewnego rodzaju kompromis, który jest ukłonem w stronę rodziców, ale z wyraźnym zaznaczeniem granicy, że od danej godziny bawią się tylko dorośli. 

W mojej ocenie dobrze jest zatrudnić animatorki na minimum 2 godziny  (w wersji, że przychodzą po obiedzie) a optymalnym czasem jest 4-6 godzin. 

Czy osobny stolik dla dzieci się sprawdza?

Osobny stolik dla dzieci to dobry pomysł dla dzieci „samowystarczalnych” oraz w podobnym wieku. Kiepskim pomysłem jest usadzenie przy stoliku dziecięcym 5 latków i 15 latków. Oczywiście stolik dziecięcy, powiedzmy dzieci do 10 roku życia, powinien być nadzorowany. Zazwyczaj albo rodzice „pełnią przy nim dyżury” albo animatorka. 

Jakie atrakcje zapewnić dzieciom podczas przyjęcia weselnego?

Animatorka

Jeżeli zatrudniacie animatorki to jest to na pewno najlepsza dla dzieci atrakcja. 

Kolorowanki

To standardy, które zawsze dzieciom się podobają: kredki, kolorowanki, kartki papieru. Miło jest poprosić dzieci o przygotowanie laurki dla pary młodej, zrobienie portretu pary młodej lub narysowaniu czegokolwiek w prezencie dla młodej pary. Można później na jakiejś tablicy wywiesić prace najmłodszych, doceniając w ten sposób ich starania. 

P.S. Nie kupujcie tylko flamastrów i farb, bo może się to skończyć tragicznie dla wystrojonych dzieciaków i obrusów 🙂

DMUCHACZE

Oczywiście fantastyczną atrakcją dla dzieci są dmuchacze do skakania, to wiąże się z większą inwestycją i sporą ilością przestrzeni, w której można ulokować ten gadżet, ale docenią to wszystkie dzieci biorące udział w przyjęciu weselnym. 

PINIATA

Do tanich i niewątpliwie ulubionych przez dzieci atrakcji należy piniata i wylatujące z niej słodycze. Trochę nie rozumiem jej fenomenu, ale na słowo piniata z reguły dzieci wpadają w istne szaleństwo 😉 

P.S. Jak będziecie zamawiać piniatę, pamiętajcie, że słodycze do niej kupujecie osobno 😉

ZABAWY MUZYCZNE

Uważam, że to świetny pomysł by DJ czy animatorka poprowadzili zabawy głównie dla najmłodszych gości, puszczając ich ulubione utwory. Można to zrobić w przerwie między setami dla dorosłych, nie zaburzając w ten sposób przebiegu przyjęcia.

BAŃKI MYDLANE

To świetna i tania atrakcja dla najmłodszych gości. Robienie wielkich baniek zajmie z pewnością sporo czasu dzieciom. 

DEKORACJE 

Jeżeli planujecie przygotować osobny stolik dla dzieci warto zadbać o specjalne udekorowanie jego. Przemyślcie jak wyróżnić taki stolik. Można zapewnić na nim kolorowy obrus, kolorowe talerze,  kubeczki, specjalne prezenciki. Można także przywiązać balony z helem do krzeseł. 

PRZEKĄSKI 

Jedna z ważniejszych rzeczy, o której często zapominają młodzi to odpowiednie przekąski na dziecięcym stoliku. Umówmy się, że pasztet z żurawiną będzie średnią dla nich atrakcją, warto więc ustalić z menadżerem obiektu jakie są możliwości sali w tym zakresie.

Jak zapraszać na wesele z dziećmi?

To pytanie często padało na moim Instagramie. Uważam, że w zupełności wystarczy napisać na zaproszeniach „z dziećmi”. Nawet jak pary mają dzieci z różnych związków i z różnymi nazwiskami nie trzeba wymieniać każdego dziecka w zaproszeniu wystarczy napisać:
Alicję Nowak i Roberta Kowalskiego z dziećmi. To jasny sygnał, że zaproszone są wszystkie dzieci. 

Czy wypada zaprosić na wesele bez dzieci? Jak zaprosić bez dzieci?

Te pytania jeszcze częściej padały na moim Instagramie 😉 

Czy wypada? Oczywiście, że tak! Nie jest nigdzie zapisane, że zapraszanie na wesele bez dzieci jest nietaktowane.

Aby zaprosić gości na wesele bez dzieci wystarczy napisać na zaproszeniu:

Alicję Nowak i Roberta Kowalskiego

Zbędne tu są adnotacje typu „bez dzieci” czy „wesele tylko dla dorosłych” 

Nie wyobrażam sobie sytuacji, że dostaję zaproszenie na wesele dla dwóch osób a przychodzę w cztery. Wesela bez dzieci, to nie jest nowość i para młoda ma prawo zdecydować w jaki sposób zorganizować swoje przyjęcie. Wspomnę jeszcze, że często dostaję od Was zapytania: jak dyplomatycznie powiedzieć gościom, że organizujemy wesele bez dzieci? 

Z jednej strony tak długo zajmuję się organizacją wesel, że doskonale rozumiem przesłanki takich zachowań, z drugiej strony wciąż jest to dla mnie dziwne by się tłumaczyć z takich decyzji. Jeszcze raz zaznaczę: TO WASZE WESELE i możecie je zorganizować dokładnie tak jak sobie wymarzyliście. 

Dlaczego pary chcą organizować wesele bez dzieci? 

IMPREZA TYLKO DLA DOROSŁYCH

Pary uważają, że wesele to impreza dla dorosłych, do rana, ze sporą ilością alkoholu. W mojej ocenie to wystarczający powód do podjęcia takiej decyzji i trudno się z nim nie zgodzić.

KOSZTY

Wesele to droga impreza a obecność dzieci na weselu ma znaczny wpływ na zwiększenie tych kosztów. Zatrudnienie animatorki, zapewnienie atrakcji plus standardowe menu to wszystko kosztuje często niemało. 

OGRANICZENIA SALI

Zdarzają się małe sale, które są w stanie pomieścić ograniczoną liczbę gości, wówczas para musi zrobić mocną selekcję swoich gości. 

Bez względu na to, czy przyjęcie organizujecie z dziećmi czy bez mam nadzieję, że będzie ono wyjątkowe i dokładnie takie jak sobie wymarzyliście <3

Źródło zdjęć: Pinterest

You may also like