TEMAT TYGODNIA: DRUHNY: obowiązki, stylizacje, liczby

Przez Aleksandra Kwiecień

Zacznę od tego, że jestem wielką fanką druhen. Dlaczego? Uważam, że druhny to ogromne wsparcie dla panny młodej. To piękny sposób by wyróżnić najbliższe pannie młodej kobiety. Bycie druhną to zaszczyt. Zaszczyt zarówno dla samej druhny jak i panny młodej.

Druhny w Polsce nie występują na ślubach tak często jak w krajach anglosaskich, jednak z mojego doświadczenia wynika, że z każdym rokiem ich popularność wzrasta.

Kilka dni temu przygotowałam dla Was krótką ankietę o druhnach. Poniżej prezentuję jej wyniki:

Czy będziesz miała druhny na weselu? 

27% TAK

73% NIE

Ile druhen będziesz miała? 

69% Max 3 

25% 4-5

6% 6 i więcej

W mojej ocenie optymalna liczba druhen  to 3-5. Jednak pamiętajcie, że nie stoi absolutnie nic na przeszkodzie, żeby druhen było mniej lub więcej. 

Czy Twoje druhny mają już suknie?

14% Tak 

86% Nie 

Jaką stylizację dla druhen planujesz?

94% Długa suknia

5%  Krótka suknia

1%  Garnitur

Tylko 1% z Was odpowiedziało garnitur. W mojej ocenie druhny w garniturze, będą przepięknie wyglądały. Spójrzcie tylko na ten garnitur.

Kto według Was powinien kupić suknie dla druhny?

64% Druhna sama

17% Panna młoda druhnie

19% Powinny podzielić się kosztami

Temat sukni druhny i tego, kto powinien ją kupić jest tematem dosyć kontrowersyjnym, choć szczerze mówiąc nie za bardzo rozumiem dlaczego. Druhny same kupują sobie strój i w mojej ocenie nie ma w tym nic niestosownego. Panna młoda prosząc dziewczyny o to, by zostały jej druhnami powinna zasugerować o jakich stylizacjach by dla nich marzyła. Druhny to w końcu najbliższe kobiety dla panny młodej więc uważam, że panna młoda nie powinna czuć się źle z tym, że sugeruje jaki strój dla druhen by widziała. 

Czy planujecie podziękowania dla druhen?

47% TAK

53% NIE

Czy liczba druhen musi być parzysta?

9% TAK

91% NIE

Czy druhny powinny mieć bukiet?

57% TAK

43% NIE

Druhny nie muszą mieć bukietu, ale mogą go mieć.  W tym przypadku uważam, że gdy panna młoda z druhnami podejmuje decyzję o bukiecie, wianku czy korsażu miło jest gdy to ona pokryje koszt tych kwiatów

Czy druhny mają jakieś obowiązki?

Druhny nie mają obowiązków formalnych, czyli nie muszą składać żadnych podpisów na dokumentach potwierdzających zawarcie związku małżeńskiego, jak w przypadku świadka i świadkowej. Mają jednak kilka obowiązków nieformalnych. 

Do obowiązków nieformalnych należą:

  • Uczestniczenie w orszaku ślubnym, czyli towarzyszenie pannie młodej w drodze do ślubu zarówno kościelnego (konkordatowego) jak i cywilnego.
  • Wsparcie świadkowej w organizacji wieczoru panieńskiego.
  • Dbanie o dobrą zabawę i samopoczucie przyszłej panny młodej na wieczorze panieńskim.
  • Dbanie o dobrą zabawę na przyjęciu weselnym.
  • Ewentualna pomoc w dekorowaniu sali.
  • Wsparcie pary młodej w organizacji wesela. 
  • Pomoc przy odbieraniu prezentów i kwiatów podczas składania życzeń parze młodej. 
  • Uczestniczenie w sesji zdjęciowej z panną młodą/parą młodą

Aż 86% z Was zdeklarowało, że nie ma jeszcze kreacji dla druhen. Mam w takim razie dla Was idealne propozycje dla druhen od firmy MOHITO. MOHITO, stworzyło piękną kolekcję Lasting Moments. Kolekcja ta, to kreacje, które idealnie wpiszą się w klimat wesel czy innych  ważnych uroczystości rodzinnych.

Zachwycające swoją prostotą fasony, zwiewne materiały oraz kwiatowe printy utrzymane w pastelowych odcieniach to kluczowe elementy kolekcji. Oprócz modeli takich jak długie, kwieciste sukienki, tiulowe spódnice czy eleganckie damskie garnitury, Lasting Moments to również coś specjalnego na wieczór panieński – koszulki z napisami Bride To Be oraz Team Bride.

Dodatkowo ważnym elementem tej kolekcji są ślubne kreacje w kolorze czystej bieli – plisowana suknia do ziemi oraz duet: długa spódnica z krótkim koronkowym topem. Są olśniewające w swojej prostocie, dalekie od przepychu. W towarzystwie skrupulatnie dobranych dodatków pozwolą stworzyć subtelne, a jednocześnie odświętne stylizacje. Koniecznie zobaczcie całą kolekcję, która dostępna jest TUTAJ.

W mojej ocenie są idealną opcją na suknię na poprawiny lub zapasową suknią na wesele. 

Źródło zdjęć: MOHITO

You may also like