TEMAT TYGODNIA: PODZIĘKOWANIA DLA RODZICÓW

Przez Aleksandra Kwiecień

Podziękowania dla rodziców to najczęściej piękny i wzruszający punkt przyjęcia weselnego. Jednak słowo „najczęściej” nie oznacza zawsze. Zdarzają się sytuacje, w których temat podziękowań spędza Wam sen z powiek i bynajmniej nie z powodu braku pomysłu na prezent. Dlatego na wstępie pragnę zaznaczyć, że podziękowania dla rodziców to piękny moment, ale jeżeli z jakiś względów nie czujesz potrzeby by okazać swą wdzięczność rodzicom podczas wesela absolutnie nie musisz tego robić. Możecie podziękować rodzicom na osobności, niekoniecznie przy 150 świadkach i błyskach fleszy aparatów. Równie pięknie i wzruszająco można podziękować bez świadków w kameralnej atmosferze.

Z mojej ostatniej ankiety na Instagramie wynika, że aż 86% z Was planuje zorganizować podziękowania dla rodziców, z czego 62% par zorganizuje podziękowania podczas wesela a 38% podziękuje rodzicom na osobności. 

Dlaczego dziękować rodzicom na osobności?

W rodzinach bywają różne sytuacje takie jak: rozwody, kłótnie, nowi partnerzy, zdrady, choroby, brak akceptacji itp. Nie zliczę ile dostałam od Was historii w tym temacie. Dlatego uważam, że do tematu podziękowań należy podejść bardzo indywidualnie. Jeżeli Wasza sytuacja rodzinna jest, jak to się teraz mówi „skomplikowana”, w mojej ocenie bezpieczniejszą i mniej stresującą opcją dla Was i dla Waszych rodziców będzie gdy podziękowania zorganizujecie bez świadków.

Jednak skomplikowana sytuacja rodzinna nie jest jedyną przesłanką do podziękowań na osobności. Inną może być np. Wasz komfort psychiczny. Możecie źle się czuć podczas wystąpień „publicznych” a wesele samo w sobie jest dla Was stresujące.  Nie dokładajcie sobie wówczas dodatkowych stresów. Pomyślcie o sobie i swoim  samopoczuciu. Dla Waszych rodziców tak samo miłym gestem będą podziękowania na osobności. Tu nie powinno chodzić o robienie rzeczy na pokaz a o szczerze okazaną  wdzięczność. 

W ankiecie również padło pytanie:

Czy według Was podziękowanie rodzicom przy wszystkich jest konieczne 

7% TAK 

93% NIE

Uważam podobnie jak większość z Was. Podziękowania dla rodziców przy wszystkich absolutnie nie są koniecznością.

Jak nie podczas wesela to kiedy? 

Podziękować możecie w dowolnym momencie. Możecie zaprosić rodziców na wspólną kolację tydzień przed weselem lub dzień przed weselem. Możecie również podziękować rodzicom po błogosławieństwie, aczkolwiek ostrzegam to może być bardzo wzruszający moment.

Jeżeli wolicie to zrobić przy wszystkich zaproszonych gościach, możecie to zrobić w Kościele tuż po zakończeniu ślubu. Jeżeli zdecydujecie się na taki scenariusz koniecznie musicie ustalić to z księdzem.

Ile powinien kosztować prezent dla rodziców?

Nie ma tu jednej prawidłowej odpowiedzi. W mojej ocenie kwota nie ma znaczenia. Pamiętajcie jednak, że zbyt drogie prezenty mogą wpędzić rodziców w zakłopotanie. Na Instagramie w ankiecie zadałam pytanie: ile pieniędzy wydacie na prezent dla JEDNEGO rodzica.

Tak odpowiedzieliście: 

20% do 100 zł 

54% między 100 a 300 zł 

16% między 300 a 600 zł 

10% powyżej 600 zł

Łatwo zauważyć, że zdecydowana większość z Was, bo aż 74% planuje prezenty nie przekraczające 300 zł na jednego rodzica a tylko 10% planuje prezenty powyżej 600 zł. 

Czy można kupić jednym rodzicom droższy prezent np. Wyjazd do SPA a drugim zwykły, tańszy?

Takie pytanie również zadałam w ankiecie. Wasze odpowiedzi były następujące:

18% MOŻNA

82% NIE POWINNO SIĘ TAK ROBIĆ

Jakie jest moje zdanie? 

Prezent nie musi być dokładnie taki sam, ale jego wartość powinna być podobna. W mojej ocenie nie powinno się jednym rodzicom dawać prezentu za 2000 zł a drugim za 200 zł zwłaszcza gdy planujecie podziękowania zorganizować podczas wesela. Myślę, że bez względu na sytuację jeżeli decydujecie się podziękować rodzicom na forum prezenty powinny być takie same lub podobne a na pewno o zbliżonej wartości. 

Co podarować rodzicom? 

Z jednej strony można by stwierdzić, że to zależy od Waszego budżetu. Ja jednak jestem zdania, że bardziej niż budżet liczy się kreatywność. Oczywiście, jeżeli planujecie kupić rodzicom weekend w SPA to nie ukrywajmy budżet ma znaczenie, ale jak widać z ankiety na takie prezenty może sobie pozwolić mniejszość.

Zastanówcie się co Waszym rodzicom sprawi radość? Ja np. lubię prezenty, które wiążą się z emocjami, które albo odwołują się do wspomnień, albo te wspomnienia mogą generować. 

Propozycje prezentów dla rodziców:

Film z podziękowaniami. Z jednej strony to super pomysł, bo odwołuje się na pewno do emocji, z drugiej filmy  w stylu pary młodej z karteczkami są dosyć oklepane i wyświetlane na wielu weselach. Uważam, że teraz nawet za pomocą telefonu można zmontować świetny filmik, który po pierwsze będzie Waszym dziełem (takie prezenty zawsze mają wiekszą wartość dodaną) a po drugie Wasza satysfakcja z wykonanej pracy będzie o kilka poziomów wyższa.

Album/Fotoksiążka- W mojej ocenie to piękny prezent, zwłaszcza w erze robienia tysięcy zdjęć i nie wywoływania ich. Zdjęcia również wywołują piękne emocje. Album może być ze zdjęciami ze specjalnej sesji u fotografa, ale może być to zbiór Waszych wspomnień wraz z Waszą historią uwiecznioną na fotografiach. Uważam, że super pomysłem będzie jak przy okazji zamieścicie kilka zdjęć wspólnych z Waszymi rodzicami. Jeżeli nie posiadacie takich zdjęć, album będzie świetną okazją do nadrobienia zaległości. Album taki może być Waszą historią od dziecka albo od ślubnego zdjęcia Waszych rodziców, następnie Wasze zdjęcia z dzieciństwa, aż do momentu poznania i stworzenia wspólnej historii. 

Występ artystyczny- jeżeli macie jakieś zdolności: taneczne, wokalne, piszecie wiersze, bajki- podziękowania dla rodziców to idealny moment, żeby je zaprezentować. To niesamowicie wzruszające podziwiać dzieci, które przygotowały dla rodziców specjalne show w postaci zaśpiewania piosenki, zatańczenia, przeczytania napisanego na tę okazję wiersza czy bajki. 

Przywołać wspomnienia: W mojej ocenie pięknym pomysłem są też prezenty, które przywołują miłe wspomnienia. Jeżeli myślicie o koszu słodyczy, poszukajcie takich, które wiążą się z miłymi wspomnieniami dla Waszych rodziców. Jeżeli chcecie kupić wino, to niech to będzie wino, ze specjalnego rocznika lub specjalnego miejsca, gdzie bywaliście na wakacjach.

Bilety na koncert ulubionego zespołu.

Płyta gramofonowa z rejestracją jakiegoś koncertu.

Odkupiony prezent- być może było coś, co kiedyś przez przypadek zniszczyliście rodzicom np. Jako dzieci stłukliście ulubioną filiżankę z kompletu, czy nie cudownym pomysłem byłoby odszukanie takiej samej i ofiarowanie w prezencie w ramach podziękowań? 

Drzewo genealogiczne- to piękny i bardzo czasochłonny prezent. Myślę jednak, że przygotowanie takiego drzewa to będzie nie tylko piękny prezent dla Waszych rodziców, ale także dla Was. Sama o czymś takim bym marzyła. 

To są prezenty, które nie wymagają dużo środków finansowych ale wymagają sporo poświęconego czasu na ich przygotowanie. Czasem wymagają uważności czasem poszperania we wspomnieniach. Osobiście uwielbiam takie prezenty! 

Oczywiście nie każdy ma czas i możliwości na przygotowania takich prezentów dla rodziców, dlatego przygotowałam też bardziej standardową listę prezentów. 

Propozycje prezentów dla rodziców:

Flower box według mnie świetna alternatywa bukietu. Jestem wielką fanką flower box`ów.

Portret, obraz ślubny/narzeczeński- możecie zamówić z dowolnego zdjęcia wykonanie obrazu, następnie oprawić je w taki sposób by pasowało do wnętrza domów Waszych rodziców.

Drzewo/krzew jeżeli Wasi rodzice mają ogród i lubią spędzać w nim czas zakupcie im jakąś piękną sadzonkę np drzewo oliwne (super, gdy dany motyw jest spójny z tematem przewodnim Waszego wesela)

Zaproszenie do restauracji- może to być wspólne wyjście lub tylko dla rodziców. Wybór należy do Was.

Oskary dla najlepszych rodziców. Mimo, iż Oskary tego roku nie moją dobrej prasy, z wręczania Oskarów dla rodziców można zrobić prawdziwe show. Pamiętajcie tylko, że czerwony dywan na takiej ceremonii to prawdziwy must have.

Prezenty personalizowane:

Drzewko szczęścia z grawerem;

Butelka ulubionego alkoholu z grawerem lub personalizowaną etykietą;

Ręczniki, pościel, koc z haftowanymi inicjałami;

Szalony prezent typu lot balonem, przejażdżka sportowym autem, skok ze spadochronem;

Zamówienie wiersza dla rodziców i oprawienie go w ramkę (oczywiście super sprawą będzie jak również przeczytacie wiersz podczas podziękowań)

Bukiet kwiatów w personalizowanym wazonie

Skrzynka na wino personalizowana (z winem oczywiście :))

Ramki drewniane z podziękowaniami za co dziękujecie

Jak to jest z tym tańcem z rodzicami? 

Przyznam szczerze, że coraz rzadziej spotykam na weselu tańce rodziców z młodą parą podczas podziękowań a piosenka „Cudownych rodziców mam” słyszana jest przez mnie na tyle rzadko, że za każdym razem jak leci powoduje u mnie ogromne wzruszenie. 

Na pytanie w ankiecie:

Czy tańczyć w kółku z rodzicami czy lepiej wcale?

Odpowiedzieliście:

24% TAŃCZYĆ

76% NIE TAŃCZYĆ

źródło zdjęcia www.pirofolie.com

Kiedy podczas wesela najlepiej podziękować rodzicom?

Podziękować możecie rodzicom już podczas obiadu zaczynając swoją przemowę toastem. Moim zdaniem podziękowania z toastem to super pomysł. Poproście wcześniej obsługę lokalu o nalanie dla wszystkich gości wina musującego. Będzie to dodatkowo pięknie wpływało na podniesienie rangi tego momentu. 

Możecie podziękować z zimnymi ogniami wieczorem. Stwórzcie wraz z gośćmi szpaler przez który przejdziecie a na końcu niech czekają na Was rodzice. To będzie moment w którym połączycie dwie „atrakcje” zimne ognie i podziękowania, 

Możecie także podziękować przy fontannie iskier. Jeżeli zależy Wam na bardziej spektakularnych i robiących show momentach wykorzystajcie napis pirotechniczny lub na specjalnych foliach. Wykorzystując taką formę podziękowań z pewnością będziecie oddziaływać na emocje rodziców, bo w dalszym ciągu to mało popularna, przez co zaskakująca forma podziękowań. Dodatkowo piękne zdjęcia gwarantowane 🙂 

Pamiętajcie, że to do Was należy decyzja jaką formę podziękowań przyjmiecie. Kwota, którą na podziękowania dla rodziców wydacie nie ma większego znaczenia, cenniejsze jest to co chcecie rodzicom przekazać. 

źródło zdjęć: Pinterest

You may also like