TEMAT TYGODNIA: SZTUKA OBSŁUGI SERWETKI

Przez Aleksandra Kwiecień

Na eleganckich przyjęciach, a wesela z pewnością do takich należą, nie powinny znajdować się serwetki papierowe. Najbardziej eleganckimi serwetkami są serwetki z naturalnych materiałów i takie też Wam polecam na Waszych przyjęciach weselnych. Z moich obserwacji wynika, że mamy duże braki jeżeli chodzi o prawidłową umiejętność posługiwania się serwetkami. Dlatego dziś bierzemy na tapetę właśnie serwetki. 

Gdzie powinny znajdować się serwetki?

Serwetki powinny się znajdować na środku nakrycia lub po jego lewej stronie. 

Jaki rozmiar powinny mieć serwetki obiadowe?

Serwetki obiadowe powinny mieć rozmiar 50×50 cm 

Jak prawidłowo użyć serwetki?

Serwetkę należy użyć tuż po zajęciu miejsca przy stole i położyć ją na kolanach w taki sposób aby część „otwierana” była skierowana w stronę naszej sylwetki. Serwetka obiadowa nie jest śliniakiem, nie jest też chusteczką higieniczną, w którą możemy wytrzeć nos. Serwetka nie służy też do zbierania okruszków ze stołu czy otarcia potu z czoła. Serwetka służy tylko i wyłącznie do wytarcia ust, aby nie pozostawiać śladów jedzenia na kieliszku czy szklance.  Usta wycieramy wewnętrzną stroną serwetki.

Co zrobić z serwetką gdy musisz odejść ze stołu? 

Gdy jesteś zmuszona odejść od stołu, nie skończyłaś jeszcze posiłku i przy Twoim stole siedzą pozostali goście, odłóż serwetkę na krzesło. Nie rozwieszaj serwetki na oparciu!

Gdy wszyscy przy stole skończyli posiłek i odchodzicie od stołu serwetkę należy położyć na ł po prawej stronie nakrycia. 

Jak ułożyć serwetki na stole?

Im prościej tym lepiej. Na szczęście różnego rodzaju serwetkowe wachlarze i łabędzie lata swojej świetności mają za sobą, mimo to niestety wciąż zdarzają się miejsca, gdzie serwetki układane są w bardzo finezyjny sposób. Dlatego sugeruję Wam zwrócić uwagę na ten szczegół.

Umiejętność posługiwania się serwetką przyda Wam się nie tylko na Waszym weselu, ale także na każdym innym eleganckim przyjęciu czy kolacji. 

You may also like